Memoria [PL] Nr 29 (02/2020) | Page 8

Z uwagi na bieg historii większość dokumentów przechwyconych podczas wyzwolenia obozu nie jest dostępna w Arolsen Archives, lecz w Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz w innych archiwach w Polsce oraz Rosji. Kopie tych dokumentów zostały jednak z biegiem lat przekazane do Arolsen Archives oraz były wykorzystywane w celach związanych w poszukiwaniami oraz dokumentacją.

Doskonała współpraca pomiędzy Arolsen Archives oraz Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau wciąż się rozwija. Niedawno instytucje te zawarły nową umowę o współpracy, w ramach której wymieniają się dokumentami oraz informacjami, co umożliwia Arolsen Archives zastępowanie wielu starych i niewyraźnych kopii dokumentów z Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau nowymi opisanymi skanami, które zostaną udostępnione w ramach zbioru 1.1.2.6. „Dokumenty z Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau”.

Co będzie dostępne w archiwum?

Zbiory Arolsen Archives są ogromne i składa się na nie ponad 95 000 000 stron. Na początku swojej działalności Arolsen Archives jako instytucja zdała sobie sprawę z tego, iż powierzone jej zadanie może być wypełniane jedynie dzięki zdobywaniu odpowiednich dokumentów, a proces ten kontynuuje nieprzerwanie przez większość okresu swojej działalności.

Zbiory podzielone zostały na pięć głównych grup tematycznych:

- Obozy, Deportacje i Więzienia – w skład grupy wchodzi 13 milionów dokumentów pochodzących z obozów koncentracyjnych, żydowskich organizacji wojennych i innych. Pośród najważniejszych zbiorów oryginalnych dokumentów znajdują się te z Dachau i Buchenwald, które w niemal nienaruszonym stanie zostały przechwycone przez Amerykanów, a także oryginalne listy deportowanych wysyłane z Berlina na Wschód.