– Zaproszenia wysłaliśmy do wszystkich byłych więźniów, z którymi mamy kontakt. Jednak oczywiste jest to, że zadbamy o każdego, kto tylko wyrazi chęć uczestnictwa. Przygotowane są miejsca noclegowe i cała opieka logistyczna. Każdemu ze świadków historii będzie także towarzyszyć jednen opiekun. Cały czas czekamy na informacje i zgłoszenia. Prosimy o kontakt ze zespołem organizacyjnym obchodów – powiedział rzecznik prasowy Muzeum Bartosz Bartyzel.
Świadkowie historii 27 stycznia zasiądą oni w namiocie, który ustawiony zostanie nad historyczną bramą byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Ich słów słuchać będą oficjalne delegacje z kilkudziesięciu krajów świata, a także przedstawiciele instytucji międzynarodowych, organizacji społecznych, duchowni, pracownicy muzeów i miejsc pamięci poświęconych tej tematyce.
Wśród pierwszych potwierdzonych szefów delegacji państwowych, którzy 27 stycznia 2020 r. wezmą udział w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz.Król Hiszpanii, para królewska z Niderlandów, prezydenci Izraela, Niemiec, Polski i Szwajcarii oraz premier Grecji.
– Ta rocznica, ta pamięć, ten symbol, jakim jest wyzwolenie Auschwitz, ukazują jeden z najważniejszych fundamentów europejskiej i światowej powojenności. Dlatego nie dziwi mnie, że tak wielu decydentów doskonale rozumie, że trudno być w tym akurat dniu gdziekolwiek indziej. Tym bardziej, że w 75. rocznicę chcemy wszyscy stanąć we wspólnych szeregach z żyjącymi wśród nas Ocalałymi z Auschwitz – powiedział Piotr M. A. Cywiński.
– Łącznie spodziewamy się kilkudziesięciu delegacji państwowych, a także przedstawicieli instytucji międzynarodowych. Wiele z nich będzie reprezentowanych na najwyższym poziomie, część z nich możemy już potwierdzić oficjalnie. Cały czas trwają rozmowy z poszczególnymi ambasadami, w niektórych przypadkach czekamy na oficjalną deklarację, dlatego listę potwierdzeń będziemy sukcesywnie uzupełniać – dodał Bartosz Bartyzel.
Pierwsi potwierdzeni szefowie delegacji:
Hiszpania – Jego Królewska Mość Filip VI król Hiszpanii
Niderlandy – Jego Wysokość Król Willem-Alexander, Jej Wysokość Królowa Máxima, Premier Mark Rutte
Szwecja – następczyni tronu, Jej Królewska Wysokość księżniczka Wiktoria, Premier Stefan Löfven, Przewodniczący Parlamentu Andreas Norlén
Finlandia – Prezydent Sauli Niinistö
Izrael – Prezydent Reuven Rivlin
Malta – Prezydent George William Vella
Niemcy – Prezydent Frank-Walter Steinmeier
Polska – Prezydent Andrzej Duda
Szwajcaria – Prezydent Szwajcarii
Grecja – Premier Kyriakos Mitsotakis
Estonia – Minister ds. Populacji Riina Solman
Za pośrednictwem mediów wydarzenie to będzie można oglądać na żywo. Producentem oficjalnego sygnału telewizyjnego podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz 27 stycznia 2020 r. będzie Telewizja Polska S.A. Z bezpłatnego sygnału telewizyjnego dostępnego w przekazie satelitarnym, będą mogły skorzystać stacje telewizyjne na całym świecie. Dodatkowo, streaming transmisji obchodów rocznicowych będzie także dostępny w językach polskim i angielskim w jakości HD na stronie internetowej www.auschwitz.org, w serwisie YouTube oraz w mediach społecznościowych Miejsca Pamięci.
Proces akredytacji dla mediów na obchody 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz odbędzie się w dniach 6-19 stycznia. Przygotowanych zostanie kilka pooli – dla fotografów agencyjnych, którzy będą obecni w namiocie głównym obchodów, a także dla kamerzystów i fotoreporterów, którzy przy pomniku w byłym obozie Birkenau będą mogli obserwować złożenie zniczy przez byłych więźniów oraz oficjalne delegacje.
Z niektórych instytucji i organizacji dopływają do nas bardzo pozytywne sygnały o organizowaniu wspólnego oglądania transmisji dla szerszego grona odbiorców.