Memoria [PL] Nr 26 (11/2019) | Page 38

Amerykański aktor Mark Hamill znany jako odtwórca roli Luke’a Skywalkera w serii filmów „Gwiezdne Wojny” napisał na Twitterze: „Jest to trudne, jednak @Auschwitzmuseum to najważniejsze konto, jakie obserwuję. Wszystkich namawiam do tego samego”.

Dziennikarz Dan Rather napisał: „Obserwuję @Auschwitzmuseum, które jest zupełnie inne od wszystkiego na Twitterze… trudna i niepokojąca historia, o której nie możemy zapomnieć, sumienie dla naszych własnych niespokojnych czasów. Jeśli ich nie obserwujecie, zachęca do tego”.

O obserwowanie konta Muzeum zaapelowali także dziennikarze w jednym z nadawanych na żywo programów telewizji La7 we Włoszech.

Facebook – ze względu na łatwą możliwość kontaktu – to ważny kanał bezpośredniej interakcji z odwiedzającymi. – Możemy tam w sposób najpełniejszy publikować treści edukacyjne, bowiem długość postów nie jest ograniczona. Tam także transmitujemy „na żywo” ważne wydarzenia mające miejsce w Miejscu Pamięci – powiedział Paweł Sawicki.

27 stycznia 2020 r. – zarówno na stronie internetowej, jak i na Facebooku – transmitowane będą obchody upamiętniające 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz.

Nieco inne znacznie ma strona na Instagramie, która wykorzystywana jest z jednej strony do promowania wartościowych fotografii wykonywanych w Miejscu Pamięci przez odwiedzających, ale także do edukowania, pokazywania autentyzmu poobozowej przestrzeni, jak również do monitorowania tego, jak wygląda wizualna pamięć o Auschwitz.

– Dzięki tym wszystkim wirtualnym narzędziom mamy wpływ na to, jak kształtuje się pamięć, bowiem Miejsce Pamięci stara się dbać o nią nie tylko w autentycznej przestrzeni byłego obozu, ale także w przekazie medialnym czy internetowym – zaznaczył Paweł Sawicki.