Memoria [PL] Nr 26 (11/2019) | Page 36

MILION OBSERWUJĄCYCH MIEJSCE PAMIĘCI AUSCHWITZ W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

Paweł Sawicki

Konto na Twitterze obserwuje 663 tysięcy osób, na Facebooku ponad 308 tysięcy, a na Instagramie ponad 77 tysięcy (dane na 25 listopada 2019 r.).

Muzeum Auschwitz rozwija obecność w mediach społecznościowych od 2009 r. – Zaczęliśmy – jako pierwsza tego typu instytucja na świecie – od strony na Facebooku. Zauważyliśmy bowiem, iż użytkownicy szukają tam informacji o historii Auschwitz, a także trafiają na różne – lepsze lub gorsze – strony poświęcone historii obozu. Uznaliśmy zatem iż, jako Miejsce Pamięci, powinniśmy być tam obecni po to, aby ludzie mogli do nas dotrzeć, zadać pytania i poznawać historię. Kilka lat później uruchomiliśmy konta na Twitterze i Instagramie. Teraz, znów jako pierwsza tego typu instytucja, osiągnęliśmy milion obserwujących – powiedział Paweł Sawicki, który administruje mediami społecznościowymi w Muzeum Auschwitz.

Główny cel naszej obecności Muzeum Auschwitz w mediach społecznościowych to upamiętnianie ofiar i edukacja o historii Auschwitz, jednakże każdy z serwisów ma zupełnie inną specyfikę. – Najważniejsza jest codzienna praca przypominania o faktach z historii obozu, o konkretnych ludziach, ofiarach, historiach i pokazywanie, jak bardzo trudna, skomplikowana i wielowymiarowa jest historia obozu – podkreśla Sawicki

Najważniejszym kanałem komunikacji jest Twitter, gdzie nie tylko przypominamy o ofiarach obozu, ale także kontaktujemy się z przedstawicielami mediów, prowadzimy publiczną dyskusję, publikujemy oświadczenia, reagujemy na zawierające merytoryczne błędy publikacje prasowe, czy interweniujemy w sytuacjach naruszenia dobrego imienia ofiar Auschwitz.

W ciągu dwóch lat liczba obserwujących wzrosła z 50 tys. we wrześniu 2017 r. do 650 tysięcy w listopadzie 2019 r. W 2018 r. wśród 10 najlepszych tweetów w Polsce (najwięcej podań dalej i polubień – dane wg. Sotrender) było 6 napisanych przez Muzeum Auschwitz. W październiku 2019 r. tweety Muzeum wyświetlono prawie 58 milionów razy.

Ponad milion osób z całego świata obserwuje profile Miejsca Pamięci Auschwitz w mediach społecznościowych: na Facebooku, Twitterze i Instagramie. Dzięki dalszemu udostępnianiu publikowanych przez Muzeum wpisów, informacje o historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz trafiają do dziesiątek milionów osób.