Takie wydarzenie przygotowuje The Museum of Jewish Heritage – A Living Memorial to the Holocaust w Nowym Jorku, gdzie można w tej chwili oglądać wystawę „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko”.
– Jesteśmy zaszczyceni, że przy okazji 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz możemy współpracować z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, a także z Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation. Będziemy miejscem, gdzie wspólnie, na żywo, to historyczne wydarzenie będą mogli oglądać Ocalali z Holokaustu i ich rodziny mieszkający w Nowym Jorku i okolicach – powiedział Jack Kliger, dyrektor nowojorskiego muzeum.
– W świecie narastającej nietolerancji, antysemityzmu i negowania Holokaustu kluczowe jest, aby świat zjednoczył się w pamięci i edukował młodsze pokolenia – podkreślił Kliger.
– To niezwykle cenna inicjatywa, zwłaszcza w kontekście naszej trwającej współpracy przy znajdującej się w nowojorskim muzeum wystawy poświęconej tematyce Auschwitz – powiedział dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz.
– Podobne zapytania i prośby napływają do nas z innych miejsc. Dlatego pragnę zachęcić wszystkich do organizowania takich wydarzeń 27 stycznia, ale jeszcze bardziej do zadbania o to, by zapraszać na nie Ocalałych, którzy mieszkają w pobliżu, a nie mogą – choćby ze względów zdrowotnych – przyjechać do Miejsca Pamięci Auschwitz, byli specjalnie zapraszani, by na wszelkie sposoby pomóc im w dotarciu i bezpiecznym powrocie do domów, by mogli oni wraz ze swoją lokalną wspólnotą, otoczeni najbliższymi i przyjaciółmi śledzić przebieg obchodów – zaapelował Piotr Cywiński.
Każda instytucja lub organizacja, która będzie przygotowywać podobne wydarzenie może się z nami skontaktować pod adresem mailowym press[at]auschwitz.org i podać swoją nazwę, lokalizację i dane kontaktowe. Informacje te będziemy publikować na stronie 75.auschwitz.org po to, by pomóc Ocalałym w znalezieniu i dotarciu do najbliższego miejsca transmisji.
Rok 2020 będzie rokiem szczególnym ze względu na dwie rocznice związane z pamięcią: 20. rocznicę uchwalenia Deklaracji Sztokholmskiej, na mocy której powstała Grupa Robocza do Międzynarodowej Współpracy w Dziedzinie Edukacji, Pamięci i Badań nad Holokaustem, dziś International Holocaust Remembrance Alliance; oraz 15. rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dnia 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście. Oba te wydarzenia miały symbolicznie miejsce właśnie 27 stycznia, w dniu rocznicy wyzwolenia Auschwitz.
Honorowy patronat nad obchodami 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz objął Prezydent RP Andrzej Duda. Kolejne informacje dotyczące tego wydarzenia będą dodawane na stronie 75.auschwitz.org.