Pierwszy panel konferencji pt. „Wspomnienia Romów w sztuce i kulturze” odbył się w dniu 31 lipca. Podczas dyskusji zastanawiano się, w jaki sposób wspomnienia Romów przedstawiane są w sztuce i kulturze. W panelu wzięli udział kierownik Działu Dokumentacji w Ośrodku Dokumentacji i Kultury Sinti i Romów w Niemczech w Heidelbergu Andre Raatzsch, dyrygent Orkiestry Filharmoników Romskich i Sinti Ricardo M. Sahiti, artystka i fotografka Valerie Leray oraz artysta i kurator z Katedry Malarstwa, Rysunku i Rzeźby Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie Krzysztof Gil. Moderatorem panelu była Anna Mirga-Kruszelnicka, zastępca dyrektora ERIAC. Panel zwrócił uwagę uczestników konferencji na rolę produkcji i artefaktów kulturowych w kształtowaniu zbiorowej kultury pamięci wśród Romów w Europie i na świecie. Po zakończeniu dyskusji uczestników zaproszono na otwarcie wystawy współczesnej sztuki romskiej pt. „Łzy ze złota / Sownakune Jasfa” zorganizowanej przez ERIAC. Kuratorami wystawy byli Krzysztof Gil i Anna Mirga-Kruszelnicka. Na wystawie funkcjonującej równolegle do konferencji swoje dzieła zaprezentowali słynni artyści: Małgorzata Mirga-Tas, Valerie Leray, Emilia Rigova, Marcin Tas i Kalman Varady. Wystawę otwarł pokaz flamenco „Alurican…” w wykonaniu Bogumiły Delimata i Cristo Osorio.
Prace zaprezentowane na wystawie „Łzy ze złota / Sownakune Jasfa” nawiązywały do traumy związanej z II wojną światową, dając świadectwo pamięci o zagładzie Romów będące przesłanką odzyskania tożsamości i istnienia. Tragiczne dziedzictwo związane z zagładą przyjęło formę metaforycznego złota, które scala pojedyncze fragmenty pamięci, tworząc pokrytą bliznami, lecz piękną całość kultury romskiej. Koncepcja wystawy nawiązuje do filozofii japońskiej sztuki Kintsugi, która polega na łączeniu fragmentów potłuczonej ceramiki przy użyciu złota. W podobny sposób tożsamość Romów zostaje odtworzona, dając świadectwo przetrwaniu. Pamięć o zagładzie jest jak klej, który łączy dzisiejsze społeczności romskie i odzwierciedla majestatyczne piękno ocalałej kultury romskiej.
Drugi dzień konferencji rozpoczął się przemówieniami, które wygłosili ocalała z zagłady Rita Prigmore, przewodniczący Centralnej Rady Sinti i Romów w Niemczech Romani Rose oraz zastępca dyrektora ERIAC Anna Mirga-Kruszelnicka.
W drugim panelu zatytułowanym „Narracje historyczne Romów o zagładzie” wzięli udział znani i obiecujący badacze – kierownik Centrum Dialogu w Ośrodku Dokumentacji i Kultury Sinti i Romów w Niemczech Emran Elmazi, dyrektor naukowy Archiwum Dokumentacji Oporu w Austrii Gerhard Baumgartner, pracownik naukowy Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego Lise Foisneau oraz badacz Funduszu na rzecz Edukacji Romów (REF) Marko Pecak. Panel, moderowany przez Joannę Talewicz-Kwiatkowską (Muzeum Auschwitz-Birkenau / Uniwersytet Jagielloński), poświęcony był narracjom historycznym Romów z czasów zagłady oraz problematyce rozpoznawania narracji subiektywnych, interpretacji historycznych i świadectw. Jakie są interpretacje historyczne Romów dotyczące przeszłości i jej wpływu na teraźniejszość? Jakie formy i przedmioty mogą służyć do przekazywania pamięci historycznej Romów? Jakie artefakty dotyczące historii Romów zachowały się i czy mamy do nich dostęp? W jaki sposób przekazywane są informacje o doświadczeniach Romów – wewnętrznie, tj. w obrębie społeczności romskiej, oraz zewnętrznie, tj. wśród ogółu społeczeństwa? Pytania te postawiono podczas dyskusji, poszukując właściwej drogi budowania pamięci zbiorowej Romów.
Pamięć zbiorowa wymaga dostępu do instytucji, przestrzeni i rytuałów, które umożliwiałyby szerzenie i promowanie historycznych narracji Romów o zagładzie. Trzeci panel konferencji pt. „Przestrzenie pamięci i sposoby przedstawiania doświadczeń Romów” skupił się na roli instytucji i miejsc pamięci. Anna Vrtálková, historyczka z Muzeum Kultury Romskiej w Brnie zajmująca się tematyką zagłady, opowiedziała o hodowli świń, którą wybudowano w miejscu nazistowskiego obozu koncentracyjnego dla Romów w Lety u Písku oraz o trwających staraniach, aby w tym miejscu powstało miejsce pamięci. Podczas swojej prezentacji założyciel fundacji Future Memory Paul Verschure przybliżył publiczności swój pomysł, aby wykorzystać rzeczywistość wirtualną i rozszerzoną w celu odtworzenia miejsc zbrodni popełnionych przez nazistów. W ramach panelu, którego moderatorem był Sławomir Kapralski z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, interesujące prelekcje wygłosili dyrektor Centrum Edukacji Muzeum Auschwitz-Birkenau Andrzej Kacorzyk, dyrektor ds. międzynarodowych Amerykańskiego Muzeum Pamięci Holokaustu Paul Shapiro oraz młodszy ekspert Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, punkt kontaktowy ds. problematyki społeczności Romów i Sinti Irina Spataru.