Linki do najbardziej interesujących i wartoŚciowych artykułów poŚwięconych pamięci na Świecie (W sieci)
ŁĄCZĄC PAMIĘĆ
ŚWIATA
Kilkanaście oryginalnych obiektów oraz kopii dokumentów pochodzących ze Zbiorów Miejsca Pamięci Auschwitz znalazło się na wystawie „Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz” przygotowanej w Berlinie przez Instytut Pileckiego. Otwarcie ekspozycji 17 września zainaugurowało działanie stałej siedziby Instytutu Pileckiego w stolicy Niemiec. Zlokalizowana jest ona w bezpośrednim sąsiedztwie Bramy Brandenburskiej.
Kuratorami ekspozycji są Hanna Radziejowska, kierownik oddziału Instytutu Witolda Pileckiego w Berlinie oraz Jack Fairweather, autor książki „The Volunteer” o rtm. Witoldzie Pileckim. Jednym z ekspertów historycznych był dr Piotr Setkiewicz, kierownik Centrum Badań Muzeum Auschwitz.
Wystawa w Berlinie opowiada historię rotmistrza Witolda Pileckiego z wykorzystaniem nie tylko jego raportów oraz wielu dokumentów, ale także unikatowych przedmiotów. Wśród obiektów wypożyczonych na wystawę ze Zbiorów Muzeum Auschwitz są m.in. pasiak obozowy oraz oznaczenia polskiego więźnia politycznego, puszka po Cyklonie B, buty należące do deportowanych, obozowa miska, czy sztylet członka załogi SS. W Berlinie zobaczyć można także wierną kopię rysunku wykonanego rysunek wykonany w lecie 1943 r. w Nowym Wiśniczu bezpośrednio po ucieczce Witolda Pileckiego z Auschwitz. Przedstawia on Pileckiego oraz Tomasza Serafińskiego – osobę, której tożsamość Pilecki przyjął jako więzień Auschwitz.