Memoria [PL] Nr. 22 (07/2019) | Page 17

Zakończenie budowy makiety fizycznej stanowi, początek budowy jej interaktywnych elementów. „Ożywienie” makiety poprzez wprowadzenie multimediów ma na celu wzbogacenie jej o szczegóły oraz przybliżenie historii odbiorcy. Dzięki zastosowaniu technologii 3D odbiorca będzie mógł obejrzeć na monitorze wszystkie budynki na makiecie fizycznej, jednocześnie mając możliwość obejrzenia ich fotografii archiwalnych czy poznania historii. Zwiedzający Muzeum będzie mógł odsłuchać i zobaczyć ścieżkę edukacyjną, wyświetlającą się na makiecie, poświęconą historii getta. Prowadzona w ten sposób narracja ma przybliżyć historię Zagłady w unikatowy, lecz zarazem przystępny dla współczesnego odbiorcy sposób, przekładając się wprost na bardziej osobiste spotkanie z prezentowaną historią.

Dzięki połączeniu tradycyjnej formy makiety, z komponent multimedialnym zapewniającym dostęp do materiałów historycznych, stanie się ona nowoczesnym narzędziem edukacyjnym z elementem upamiętniającym. Umożliwi to nowe spojrzenie na temat nauczania o Zagładzie, oddając pierwszeństwo namacalnemu, odtworzonemu w miejscu budynkowi, w którym historią „działa się”. Dotychczasowe doświadczenia wieloaspektowego wykorzystania makiety w działaniach edukacyjnych oraz jej odbiór przez odwiedzających miejsce pamięci wskazuje na silną potrzebę wizualizacji przestrzennej historii.

W latach 2015-2019 projekt był realizowany przy wsparciu International Holocaust Remembrance Alliance w ramach trzyletniego programu grantowego, Urzędu Miasta Łodzi oraz budżetu własnego Muzeum.

Magieta getta autorstwa Leona Jakubowicza. Fot. USHMM

Szpital nr 1 w getcuie łódzkim przy ul Łagiewnickiej 36. Fot. APŁ