Nowe prace na wystawie szTuki w yad vashem
Autorami prac są artyści wywodzący się z różnych środowisk i reprezentujący różne style, tworzący w Europie i Afryce Północnej w okresie nazistowskiej okupacji w rozmaitych warunkach: ukrywając się, przebywając w obozach koncentracyjnych, obozach jenieckich czy gettach.
Wystawa obejmuje prace artystów o ugruntowanej pozycji już na początku drugiej wojny światowej, jak również młodych twórców w tym okresie dopiero rozpoczynających swoją podróż po świecie sztuki. Zarówno dla tych doświadczonych, jak i dla początkujących twórców, kontynuowanie twórczości w tym okrutnym czasie bólu i kryzysu stanowiło osobisty środek wyrazu, jak również świadectwo tamtych dni. Prace pochodzące ze zbiorów Instytutu i zaprezentowane na wystawie podzielono na grupy, by lepiej zobrazować trudy życia codziennego oraz historie artystów, którzy je stworzyli.
– Każda z prac opowiada co najmniej trzy historie: historię artysty oraz jego losy w trakcie Holocaustu, przedstawia swoją własną formę i przekaz, a także historię tego, w jaki sposób ujrzała światło dzienne, przetrwała wojnę i trafiła do nas – zauważa Eliad Moreh Rosenberg, Dyrektor Departamentu Sztuki. – Wystawa „Nowe Prace” jednoczy wielu artystów, którzy na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą nic wspólnego poza swoją nieśmiertelną motywacją do tworzenia pomimo trudnych warunków oraz często poważnie narażając swoje życie i zdrowie. Sztuka, którą tworzyli dała im wewnętrzną siłę, by żyć oraz wyraża wiarę w ducha człowieczeństwa nawet w czasach, gdy zło i okrucieństwo rządzą wszędzie wokół – powiedziała
W ostatnim czasie Yad Vashem udostępnił w prowadzonym przez siebie Muzeum Holocaustu specjalną wystawę zatytułowaną „Nowe Prace”. Prezentuje ona dotąd niewystawiane prace, które w ostatnich latach zasiliły liczące 12 000 artefaktów Zbiory Sztuki Yad Vashem, a teraz po raz pierwszy zostają udostępnione odwiedzającym.
Yad Vashem
Andre Blondel, The Log Cabin, Aix-en-Provence (1940).
Zbiory Yad Vashem, Dar Hélène Feydy-Blondel.