Jego wizualnym symbolem byłyby może, kontrastujące z wszelkiego rodzaju mundurami, te łachmany czy te połatane szmaty, w które były wtedy ubrane dzieci ulicy.”
Fotografie ze szkółki żydowskiej, ze ślubu, z uprawy żywności pokazują, że w getcie, mimo nienormalności, toczyło się zwyczajne życie. Matki wychodziły z dziećmi na spacer, handlowano materiałami, żywnością. Jest tam codzienność, ale z mrocznym cieniem w tle. Wyrazem tego jest cykl zdjęć z pola kartofli, zrobiony jesienią 1941 roku na terenie zajętego pod uprawę roślin, byłego stadionu „Skry” przy cmentarzu na Okopowej. Niedługo po wykopkach stadion wyłączono z getta. Kilka miesięcy później to pole wypełniło się masowymi grobami. [fot 6]
Wystawa "Światło negatywu / Obrazy z Archiwum Ringelbluma i archiwum Jerzego Lewczyńskiego / na nowo odczytane" w Żydowskim Instytucie Historycznym będzie czynna do 25 sierpnia 2019 r.
Wystawa powstała w ramach Programu Oneg Szabat powołanego przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce i towarzyszy obchodom 75. rocznicy śmierci Emanuela Ringelbluma.
„Kopanie kartofli”
fot. Henryk (Jechiel) Bojm (?), Foto-Forbert