[…] forma przekazu, która jest nowoczesna, popkulturowa, ale w tym dobrym słowa znaczeniu, powinna zachęcić nie tylko młodych ludzi. Wydaję mi się, że jest to komiks dla wszystkich, którzy mają pewną wrażliwość […]. [T]en komiks [...] opowiada oczywiście o historii i o tamtych czasach, ale tak naprawdę pyta, po co nam pamięć. Po co pamiętać historię sprzed prawie 80 lat. Jakie wartości zostały ocalone w tym właśnie piekle, jakim był Majdanek, ale też inne niemieckie obozy koncentracyjne?
Starsza młodzież, główni odbiorcy wydawnictwa, znajdą w nim także: krótkie posłowie historyczne, słownik terminów i biogramy więźniów, których historie stały się kanwą narracji.
Warto wspomnieć, że wśród muzealiów przechowywanych w PMM znalazło się dzieło sztuki, które antycypuje komiksową formę. Andrzej Janiszek w sierpniu 1944 r., napisał wierszowaną bajkę zatytułowaną Film dla Krysi. Krysia musi mieć braciszka. Były więzień zilustrował opowieść dla córeczki kolegi, a poszczególne rysunki rozmieścił na podłużnym pasku papieru niczym film – na rozwiniętej kliszy. W scenografię włączył kadry z historycznymi obiektami Majdanka.
Chleb wolnościowy dostępny jest w sprzedaży tradycyjnej i w internetowej w księgarni PMM. Premiera odbyła się w ramach Lubelskich Spotkań z Komiksem, a przedpremierowo dowiedzieli się o nim uczestnicy poznańskiego Pyrkonu. Spotkanie autorskie w Lublinie było okazją do przeprowadzenia warsztatów rysunkowych: uczniowie pod kierunkiem artysty stworzyli własny scenariusz i sprawdzili się w roli scenarzystów i rysowników komiksowych kadrów. Do mieszkańców Lublina adresowaliśmy wystawę komiksową w centrum miasta (eksponowana od 26 kwietnia do 25 maja), złożoną z 15 wybranych plansz, a także dwie tury oprowadzania z przewodnikiem.
Jesienią będziemy na łódzkim Festiwalu Komiksu oraz na lubelskim Falkonie. Na początku listopada w Lublinie odbędą się warsztaty edukacyjne dla uczniów szkół średnich, a także warsztaty komiksowe.