OD REDAKCJI
„Międzynarodowa Rada Oświęcimska z ogromnym niepokojem obserwuje odradzanie się postaw rasistowskich i antysemickich oraz wtargnięcie w przestrzeń publiczną mowy nienawiści i agresywnego nacjonalizmu. Znając tragiczną historię Auschwitz-Birkenau, nie ma wątpliwości, dokąd może to prowadzić. Dlatego apelujemy do rządów europejskich o zdecydowane reagowanie i skuteczne przeciwdziałanie”.
To treść uchwały Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej przyjętej na posiedzeniu 13 listopada 2017 r. Warto wsłuchać się w te słowa. Pamięć bowiem niesie ze sobą wielkie wyzwanie odpowiedzialności – także za kształt współczesnego świata.
W drugim numerze miesięcznika „Memoria” znajdą Państwo artykuły bardzo wielu przestrzeni Pamięci: piszemy o kilku wystawach, o nowych technologiach wspierających pracę historyków, o ogromnym bezprecedensowym projekcie, mającym na celu odzyskanie tożsamości ofiar, czy też o refleksjach na temat zderzenia z autentyczną przestrzenią Miejsca Pamięci Auschwitz i wpływie tego na edukację.
Zachęcam także wszystkich naszych czytelników do współpracy z nami. Będziemy wdzięczni za przesyłanie nam informacji i sygnałów
o wydarzeniach, projektach, publikacjach, wystawach, konferencjach, czy badaniach, o których moglibyśmy pisać. Czekamy także na propozycje artykułów. Prosimy również o przekazywanie informacji o samym miesięczniku innym zainteresowanym – również w mediach społecznościowych.
Nasz e-mail to: [email protected]
Paweł Sawicki, Redaktor Naczelny