– W obliczu alarmujących obserwacji, które donoszą o tym, jak zanika kolektywna pamięć o Holokauście, Muzeum z jeszcze większym wysiłkiem skupia się na tym, by odwiedzający nie tylko fizycznie przestępowali nasze progi na Dolnym Manhattanie, ale również by rozwinęło się w nich bardziej konkretne i szerokie zrozumienie dla Holokaustu – powiedział Bruce C. Ratner, Przewodniczący Rady Powierniczej Muzeum.
– Auschwitz nie zaczął się od komór gazowych. Nienawiść nie pojawiła się z dnia na dzień. Gdy zrodziła się wizja stworzenia tej wystawy, narrację ukształtowaliśmy w taki sposób, by dawała ona możliwość lepszego zrozumienia tego, jak takie miejsce mogło w ogóle powstać oraz by stanowiła ostrzeżenie o tym, jak daleko może nas zaprowadzić nienawiść – powiedział Luis Ferreiro, dyrektor firmy Musealia i szef projektu wystawy.
– Przez całą wystawę przewijają się historie – historie pojedynczych osób i rodzin, historie wspólnot i organizacji, historie o ideologiach, które nauczyły ludzi nienawidzić oraz historii ludzkich reakcji ukazujące współczucie i miłość. Mamy tu do czynienia z historiami ofiar, sprawców oraz świadków, historie o bohaterach i sprawcach – historie, które razem nakładają się na epicką narrację o kontynencie naznaczonym wojną i ludobójstwem – powiedział dr Robert Jan van Pelt, kurator wystawy.
Prezentowane na wystawie przedmioty zostały wypożyczone z ponad 20 instytucji i prywatnych zbiorów z całego świata. Oprócz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, z którego pochodzi większość obiektów oraz Museum of Jewish Heritage, wśród instytucji, które użyczyły swoich zbiorów są jerozolimski Yad Vashem, Dom Anny Frank w Amsterdamie, Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, Centrum Żydowskie w Oświęcimiu, Miejsce Pamięci i Muzeum Sachsenhausen w Oranienburgu oraz The Wiener Library, Biblioteka Studiów nad Holocaustem i Ludobójstwem w Londynie.
Wystawa będzie prezentowana w Nowym Jorku od 8 maja 2019 r. do 3 stycznia 2020 r.
INFORMACJE O BILETACH I GODZINACH OTWARCIA:
Pasiak więźniarski wypożyczany na wystawę. fot. Marek Lach