Ponadto na wystawie zobaczyć można przedmioty ukazujące świat sprawców – esesmanów, którzy stworzyli i zarządzali tym największym niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym i zagłady.
– Upamiętniając ofiary Auschwitz powinniśmy także odczuwać moralny dyskomfort. Antysemickie, nienawistne i ksenofobiczne ideologie, które w przeszłości doprowadziły ludzkość do katastrofy, jaką był Auschwitz, nadal wydają się obecne w naszym życiu. Nadal zatruwają ludzkie umysły i wpływają na nasze obecne postawy. To dlatego edukacja o Holokauście nie powinna ograniczać się do lekcji historii. Powinna być ona częścią programów nauczania w ramach zajęć politologii, edukacji obywatelskiej, etyki, nauk o mediach i religii. Ta wystawa jest jednym z narzędzi, którymi możemy się posługiwać – powiedział dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz.
– Zamordowano sześć milionów Żydów, a żydowski styl życia został niemal wymazany na zawsze. Udokumentowane fakty historyczne, oryginalne dokumenty i fotografie oraz zeznania świadków to najsilniejsza odpowiedź kierowana do tych, którzy zaprzeczają Holokaustowi bądź umniejszają jego znaczeniu. Musimy mieć pewność, że koszmar Holokaustu nie popadnie w zapomnienie wraz z ulotnymi wspomnieniami – powiedział Michael S. Glickman, dyrektor Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego. – Poznawanie historii Holokaustu jako historii pojedynczych osób to akt oporu. Muzeum zaprezentuje tę przełomową wystawę, by zamanifestować, iż przekładamy bolesne lekcje z przeszłości na tworzenie świata godnego przyszłości naszych dzieci – dodał.
– 74 lata po tym, jak świat zobaczył poruszające obrazy z Auschwitz, nikt w swoim prawym umyśle nie chciał być kojarzony z nazizmem. Ale dziś, 74 lata i trzy pokolenia później, ludzie zapomnieli lub nigdy nie poznali tej historii – powiedział Ronald S. Lauder, założyciel i prezes The Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation i przewodniczący Światowego Kongresu Żydów. –Ta wystawa przypomina im, w najgłośniejszy sposób, gdzie może ostatecznie doprowadzić antysemityzm, dokąd świat nie powinien zmierzać. Tytuł wystawy jest niezwykle odpowiedni, bo to nie było tak dawno temu. I nie tak daleko – podkreślił.
Zabezpieczanie i pakowanie obiektów na wystawę w nowym Jorku. Fot. marek lach