Memoria [PL] Nr. 17 (02/2019) | Page 45

Wystawa upamiętnia życie i działalność niektórych pionierów w dziedzinie badań nad Holokaustem. Opowiada między innymi historie Emmanuela Ringelbluma i Racheli Auerbach, którzy w ramach organizacji Oneg Szabat zebrali i ukryli dowody zbrodni w warszawskim getcie; Raphaela Lemkina, który wykorzystał zebranie przez siebie informacje na temat okrucieństw Holokaustu w celu opracowania prawnej koncepcji ludobójstwa; Wasilija Grossmana, który udokumentował eksterminację sowieckich żydów; Filipa Müllera, który zebrał dowody nazistowskich zbrodni, do jakich doszło, gdy przebywał on w Auschwitz; Alfreda Wienera, fundatora biblioteki The Wiener Library, który zebrał i rozpowszechnił dowody działalności nazistowskiej począwszy od połowy lat 20-tych XX wieku, jak również Evy Reichmann, pracownicy Biblioteki, która zainaugurowała jeden z pierwszych projektów mających na celu pozyskiwanie zeznań naocznych świadków Holokaustu.

Dla „pierwszego pokolenia” badaczy Holokaustu ich starania były szczególnie istotne w obliczu nazistowskich działań podejmowanych w celu wymazania wszelkich śladów społeczności żydowskiej w Europie. Stawiając czoła wyjątkowo nieprzychylnym okolicznościom, często wobec obojętności, potępienia i przemocy, tworzyli oni fundamenty naszej obecnej wiedzy z zakresu Holocaustu. Obecnie takie instytucje, jak biblioteka The Wiener Library rozszerzają ich dziedzictwo kontynuując pozyskiwanie i przechowywanie kluczowych dowodów i świadectw. Wystawa czasowa, którą opisujemy, będzie dla odwiedzających wyjątkową okazją do obejrzenia oryginalnych dokumentów wchodzących w skład obszernych zbiorów Archiwum biblioteki, w tym jednych z najwcześniejszych w historii bezpośrednich relacji przedstawionych przez ocalonych z Holokaustu.

Więcej informacji o wystawie dostępnych jest na stronie: https://www.wienerlibrary.co.uk/crimes-uncovered

Wystawa Ujawnione zbrodnie: Pierwsze pokolenie badaczy Holokaustu będzie dostępna dla odwiedzających od 27 lutego 2019 do 17 maja 2019.

Wystawa powstaje we współpracy z Wannsee Conference Memorial oraz Touro College Berlin, a także przy hojnym wsparciu Urzędu Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

Pismo żydowskich uchodźców AJR Information, Londyn, listopad 1954, zawierające apel Evy Reichmann, zbiory biblioteki The Wiener Library

Eva Reichmann, lata 50-te; to ona zainaugurowała jeden z pierwszych projektów mających na celu pozyskiwanie zeznań naocznych świadków Holokaustu, zbiory biblioteki The Wiener Library