„The Camp System” (System Obozowy) to drugi tom z serii, który przedstawia studentom wiele dokumentów począwszy od kart rejestracji więźniów, faktur za pracę przymusową, aż po powojenne zeznania ocalałych oraz ręcznie tworzone mapy. Wstępny esej autorstwa Geoffreya P. Megargee, redaktora wielotomowej Encyklopedii Obozów i Gett, 1933-1945 (Encyclopedia of Camps and Ghettos) przygotowanej przez USHMM prezentuje przegląd pokaźnej i rozległej sieci obozów koncentracyjnych, obozów pracy przymusowej, obozów przejściowych oraz centrów zagłady zarządzanych przez nazistowskie Niemcy. Dokumenty i obrazy przedstawione w tym tomie zawierają zeznania ocalonych, jak również oficjalne niemieckie zbiory danych ilustrujące różne aspekty funkcjonowania systemu obozowego.
Jednym z przykładów może być lista symboli opracowana w 1941 r. na potrzeby Schreibstube (biura rejestracji) w Buchenwaldzie, ukazująca hierarchiczną naturę kategorii rasowych oraz system klasyfikacji więźniów wykorzystywany przez władze nazistowskie. Ta obszerna lista symboli wprowadzała podział więźniów na wiele różnych grup. Oznaczenia te, wykorzystywane na obozowych dokumentach oraz naszywane na więźniarskie uniformy, dostarczały władzom obozu natychmiastowej informacji na temat powodu przebywania w obozie oraz miały na celu oddzielenie poszczególnych grup więźniów od siebie. Wszelkie przywileje, przydziały oraz rodzaj wykonywanej pracy w dużej mierze zależały od jednej bądź kilku kategorii, do jakich dany więzień został przypisany, a więc oznaczenia te miały bezpośredni wpływ na możliwość przeżycia w obozie w ramach danej grupy. Wiele klasyfikacji było połączeniem różnych kategorii, a aż jedną trzecią listy poświęcono kategoryzacji więźniów żydowskich. Na samej górze tej listy znajduje się na przykład termin „Politischer Jude” („Żyd polityczny”), odzwierciedlający nazistowską praktykę traktowania Żydów jako wrogów zarówno politycznych, jak i rasowych.
Powojenne świadectwa ocalonych z obozów stanowią pokaźną część zbiorów ITS, a zeznania przedstawione w suplemencie edukacyjnym przedstawiają szczegóły funkcjonowania obozowego systemu łączącego w sobie prześladowania, pracę przymusową i zbrodnie dokonywane na szeroką skalę. Wiele zeznań ocalonych wyjaśnia, w jaki sposób więźniowie byli zmuszani do pracy przy tworzeniu podobozów oraz produkowania broni na potrzeby niemieckich działań wojennych. Świadectwa te ukazują w szczegółach straszne warunki, w jakich więźniowie zmuszeni byli funkcjonować oraz prezentują ścisłe zintegrowanie pracy przymusowej więźniów z niemiecką gospodarką. Korespondencja jednego z ocalonych zawiera odręcznie naszkicowaną mapę obozu Gross-Rosen w Friedland oraz listę jego towarzyszy niedoli, podczas gdy inny dokument autorstwa ocalonego z Buchenwaldu to opisany szkic stajni przekształconej przez władze obozu w miejsce dokonywania masowych mordów i zakamuflowane w taki sposób, by przypominało gabinety lekarskie. Dzięki listom przysyłanym do ITS po wojnie przez ocalonych chcących otrzymać dokumentację niezbędną do wystąpienia o odszkodowanie archiwa cyfrowe ITS zawierają wiele tego rodzaju cennych wczesnych świadectw więźniów.
Kolejny suplement z serii dotyczył będzie dziejów Romów i Sinti podczas Holocaustu, a następny poświęcony zostanie doświadczeniom osób przesiedlonych.
Publikację „The Camp System” (System Obozowy) można pobrać za darmo za pośrednictwem linku.
Pierwszy tom z serii zatytułowany „Women under Nazi Persecution” (Nazistowskie prześladowania Kobiet) można pobrać za darmo za pośrednictwem linku.
Tom I i II Encyklopedii Obozów i Gett, 1933-1945 (Encyclopedia of Camps and Ghettos) można pobrać za darmo ze strony USHMM za pośrednictwem linku.