PRACE PORZĄDKOWE NA STARYM CMENTARZU ŻYDOWSKIM W ROHATYNIE
Historyczny cmentarz żydowski w Rohatynie, znajdujący się w niedalekiej odległości na północny wschód od centrum miasta, pochodzi z XVII wieku i funkcjonował nieprzerwanie przez 300 lat; z powodu przepełnienia został on zamknięty w okresie międzywojennym, gdy na północ od miasta otwarto nowy cmentarz.
Jedna z nielicznych zachowanych macew. Fot. The Matzevah Foundation
Fotografie z czasów pierwszej wojny światowej oraz z lat 30-tych XX wieku pokazują, że cmentarz przepełniony był ustawionymi w niewielkiej odległości macewami. W trakcie niemieckiej okupacji podczas drugiej wojny światowej prawie wszystkie płyty nagrobne starego cmentarza zostały przełamane i wykorzystane jako materiał do budowy fundamentów dróg i budynków, co stanowiło powszechną nazistowską praktykę we wschodniej Galicji. Z uwagi na fakt, że wojna wyniszczyła społeczność żydowską, od tamtej pory cmentarz jest rzadko odwiedzany i poświęca mu się niewiele uwagi.
Na przestrzeni ostatnich siedmiu lat natura wykazywała na terenie starego cmentarza nieskrępowaną aktywność, ponieważ pokryła jego teren gęstymi dzikimi trawami, gąszczem kolczastych krzewów, winoroślą, licznymi młodymi drzewami, a także innymi roślinami przebijającymi się przez trawę.
Fot. Rohatyn Jewish Heritage