Memoria [PL] Nr. 12 / Wrzesień 2018 | Page 32

Ponadto trzeba wspierać te instytucje, w których można prowadzić badania i rozmowy z ekspertami w zakresie kształtowania pamięci o zbrodni nazistowskiej. Chcielibyśmy w ramach muzeum powołać Centrum Raoula Wallenberga.

Powiedziała Pani, że w dzisiejszych czasach taka instytucja nabiera jeszcze większego znaczenia, niż do tej pory. Co więc takiego dzieje się obecnie, że uważa Pani w ten sposób?

Ocaleni z Holokaustu przedstawiali wielu pokoleniom okrucieństwa, jakie dokonały się w tamtych czasach, ale obecnie jest już ich wśród nas coraz mniej. Ich duch i ich wspomnienia muszą przetrwać. Patrząc na to, co dzieje się wokół nas, w zachodnim świecie, ich misja nabiera jeszcze większego znaczenia. Pokolenia, które przeżyło Holokaust za kilka lat nie będzie już wśród nas i po naszej stronie leży odpowiedzialność za przekazanie ich wspomnień kolejnym generacjom.

Czy znajdzie się tam miejsce także na inne złożone i trudne tematy związane z historią Szwecji w czasach wojny?

Nie wydaje mi się, by do zadań rządu należało decydowanie o tym, co przedstawiać w muzeum, a czego nie, ponieważ my nie jesteśmy ekspertami w tej dziedzinie. Naszą ambicją jest stworzenie Muzeum, które zaprezentuje historię Holokaustu oraz wpływ tego wydarzenia na Szwecję i Europę w całej swojej złożoności. O tym, jak dokładnie będzie wyglądało muzeum zadecydują eksperci.

Edukatorzy na całym świecie stawiają czoła wyzwaniu, jak uczyć historii, która miała miejsce ponad 70 lat temu w taki sposób, by czerpać z niej uniwersalne lekcje na teraz i na przyszłość. O czym według Pani należy uczyć w tym kontekście?

Zawsze powinniśmy wyciągać lekcje z historii. Im jest ona dla nas dalsza, tym więcej musimy zrobić, by zrozumienie tego, co się stało, w naturalny sposób włączyć do powszechnej edukacji. Wszystkim tym, którzy wątpią w moc demokracji należy jasno powtarzać, że demokracja umacnia nas, a my ją. Taki przekaz chcielibyśmy między innymi nieść za pośrednictwem muzeum i innych inicjatyw podejmowanych w tym zakresie po to, by umacniać młodych Szwedów.

Jakie miejsca są brane pod uwagę przy tworzeniu planów muzeum? Jaki jest zakładany przedział czasowy?

Nie podjęliśmy jeszcze ostatecznej decyzji ani nie opracowaliśmy harmonogramu, ale pierwszym krokiem, jaki podejmiemy jest rozpoczęcie starań o uzyskanie oficjalnej decyzji rządu oraz zabezpieczenie odpowiednich środków. Nie ustaliliśmy jeszcze lokalizacji muzeum.

Poniżej: Uratowni duńscy Żydzi w drodze do Szwecji

Po prawej: Raoul Wallenberg