Memoria [PL] Nr. 12 / Wrzesień 2018 | Page 30

SZWECJA PLANUJE

OTWARCIE MUZEUM HOLOKAUSTU

Paweł Sawicki

Szwedzi ogłosili, iż planują stworzenie Muzeum Holocaustu. Będzie się ono koncentrowało na Ocalonych pochodzących z krajów skandynawskich oraz na historii dyplomaty Raoula Wallenberga. Szwedzkiej Minister Zdrowia i Spraw Społecznych Annice Strandhäll zadaliśmy kilka pytań na temat tego projektu.

W zeszłym roku Miejsce Pamięci Auschwitz odwiedziło prawie 50 tysięcy osób ze Szwecji. Wiele z nich to młodzi ludzie biorący udział w różnych projektach edukacyjnych. Szwecja to także jeden z krajów, które wsparły Fundację Auschwitz-Birkenau w dziele zachowania autentyczności Miejsca Pamięci. W księdze pamiątkowej Muzeum szwedzki premier Stefan Löfven napisał w 2017 roku następujące słowa: „Pozwólmy młodym przybywać w to miejsce i uczyć się o naszej historii oraz ludzkiej zdolności do zła”. Teraz czytamy informacje o tym, że w Szwecji ma powstać muzeum Holokaustu. Jaka idea przyświeca powołaniu tej instytucji?

Widzimy ignorancję, nienawiść i populizm szerzące się w całej Europie. W Szwecji naziści organizują się, by przeprowadzać marsze na ulicach. Przyzwoite społeczeństwo demokratyczne musi walczyć z tego typu sytuacjami. Musimy pamiętać o tych mrocznych ideach i odpierać ich ataki.

W pierwszej kolejności rząd podejmuje inicjatywę tworzenia zbiorów odnoszących się do Szwecji i Holokaustu, kładąc szczególny nacisk na wspomnienia i przedmioty należące do Ocalałych. Jednocześnie ma miejsce planowanie narodowego muzeum poświęconego Szwecji i Holokaustowi. Rozpoczniemy również identyfikowanie zbiorów, które już posiadamy w naszym kraju i które są w posiadaniu zarówno instytucji, jak i osób prywatnych oraz społeczeństwa obywatelskiego. Nowemu muzeum zostanie powierzone zadanie zbierania, porządkowania oraz przedstawiania przedmiotów oraz udokumentowanych świadectw przedstawiających Holokaust ze szwedzkiej perspektywy historycznej. Podstawę ma stanowić wystawa oparta na zagadnieniach związanych z Ocalałymi oraz na ich świadectwie. Ponadto muzeum będzie pełnić funkcję instytucji edukacyjnej i badawczej, biblioteki oraz miejsca do przedstawiania wystaw czasowych.

Jakie są według Pani najważniejsze historyczne punkty wspólne historii Holocaustu oraz historii Szwecji, na których powinna się skupić taka instytucja, jak planowane muzeum po to, by sprawić, iż to zagadnienie historyczne stanie się bliższe szwedzkim odbiorcom? Na czym według Pani powinno w szczególności skoncentrować się nowe muzeum?

Niedługo nie będzie już wśród nas ostatnich szwedzkich naocznych świadków oraz Ocalonych z Holokaustu. Ich historie i doświadczenie nie mogą popaść w zapomnienie. Historia Szwecji łączy się z historią Holokaustu poprzez Ocalonych, którzy tu żyli, poprzez Szwedów, którzy nieśli ocalenie ofiarom Holokaustu. Z nazizmem trzeba walczyć na wielu frontach. Ważną rolę do odegrania ma społeczeństwo obywatelskie oraz system edukacji. Należy podejmować kolejne inicjatywy.

Fot.: Kristian Pohl/Regeringskansliet