OD REDAKCJI
Pierwszy rok miesięcznika „Memoria” kończymy numerem, który w dużym stopniu dotyczy tematu ratunku.
Muzeum Holokaustu w Los Angeles prezentuje wystawę upamiętniającą 80. rocznicę tzw. Kindertransportu, bowiem 1 grudnia 1938 r. Z Berlina do Wielkiej Brytanii wyruszył pociąg wiozący 200 żydowskich dzieci. Łącznie przed Zagładą uciekło w latach 1938-39 ok. 10 tysięcy dzieci.
Podobna liczba uratowanych wiąże się z historią Franka Foleya, brytyjskiego szpiega, który w latach 30. XX w. pomagał w wydostawaniu się Żydów z Niemiec naginając lub łamiąc zasady przyznawania brytyjskich i palestyńskich wiz. Przed jego rodzinnym domem odsłonięto właśnie poświęcony mu pomnik.
Historię nieformalnej współpracy polskich dyplomatów z Berna oraz przedstawicieli organizacji żydowskich na rzecz ratowania polskich Żydów przedstawia wystawa dokumentów z Archiwum Eissa. Dzięki fałszywym paszportom południowoamerykańskim uratowano kilka tysięcy Żydów.
Oprócz tego w numerze przeczytają Państwo o strażnikach pamięci, którzy zachowali Podziemne Archiwum Getta w Warszawie, o planach muzeum Holokaustu w Szwecji, ratunku cmentarza żydowskiego w Rohatynie, czy wystawie poświęconą tematowi Holokaustu w komiksie, która prezentowana jest w Belgii.
Zachęcam wszystkich naszych czytelników do współpracy z nami. Będziemy wdzięczni za przesyłanie nam informacji i sygnałów o wydarzeniach, projektach, publikacjach, wystawach, konferencjach, czy badaniach, o których moglibyśmy pisać. Będziemy wdzięczni za promowanie miesięcznika w mediach społecznościowych.
Nasz e-mail: [email protected]
Wszystkie wydania: memoria.auschwitz.org
Paweł Sawicki, Redaktor Naczelny