Memoria [PL] Nr. 11 / Sierpień 2018 | Page 3

OD REDAKCJI

Oryginalne pamiątki, dokumenty, czy odkrywane w ziemi przedmioty - to wszystko pozwala nam z bardzo bliska przyglądać się, poznawać i badać historię.

W sierpniowej edycji Memorii dużo miejsca poświęcona badaniom archeologicznym, które towarzyszą pracom konserwatorskim na terenie byłego obozu Auschwitz-Birkenau. Jaki jest cel prowadzenia badań archeologicznych na terenach byłych obozów koncentracyjnych i zagłady? Czy to co nieme, kruche, skorodowane, zachowane we fragmentach jest w stanie wnieść jakąś wiedzę? A jeśli tak to jaką? Zachęcam do lektury.

Jak wielkie emocjonalne znaczenie mają rzeczy i ich losy, można zobaczyć na wzruszającej wystawy w Illinois Holocaust Museum & Educational Center, która prezentuje 65 przedmiotów i 65 osobistych historii.

Zachęcam też do poznania historii niezwykłego zbioru dokumentów, który po blisko 75 latach powróci do Polski. Archiwum Eissa dokumentuje akcję ratunkową prowadzoną w okresie II wojny światowej z Berna przez ówczesnego polskiego ambasadora Aleksandra Ładosia i jego dyplomatów oraz współpracujące z nimi organizacje żydowskie. W czasie tej akcji wystawiono kilka tysięcy uzyskanych nielegalnie paszportów Ameryki Łacińskiej, ratując życie wielu setkom osób.

Zachęcam wszystkich naszych czytelników do współpracy z nami. Będziemy wdzięczni za przesyłanie nam informacji i sygnałów o wydarzeniach, projektach, publikacjach, wystawach, konferencjach, czy badaniach, o których moglibyśmy pisać. Będziemy wdzięczni za promowanie miesięcznika w mediach społecznościowych.

Nasz e-mail: [email protected]

Wszystkie wydania: memoria.auschwitz.org

Paweł Sawicki, Redaktor Naczelny