OD REDAKCJI
2 sierpnia obchodzić będziemy 74. rocznicę likwidacji tzw. Zigeunderlager w niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau. Z tej okazji publikujemy artykuł autorstwa historyków Centrum Badań Muzeum, który analizuje ostatni etap istnienia sektora romskiego.
Do tej pory liczbę ofiar likwidacji Zigeunerlager szacowano na niemal 3 tysiące osób. Z dogłębnej analizy dokumentów wynika, iż po południu 2 sierpnia w Birkenau znajdowało się ok. 4200-4300 Romów: mężczyzn kobiet i dzieci. Wszyscy oni zostali wyprowadzeni z baraków i pomimo stawiania rozpaczliwego oporu załadowani na ciężarówki, a następnie odwiezieni do komór gazowych przy krematoriach II i V.
Kolejny ważny wątek to analiza relacji i dokumentów dotyczących tzw. romskiego powstania, do którego miało dojść 16 maja 1944 r. Do przypadku biernego oporu doszło na początku kwietnia 1944 r., jednak okoliczności tego zdarzenia są inne, niż do tej pory podawano.
W lipcowej Memorii podsumowujemy także międzynarodową konferencję edukacyjną Yad Vashem, piszemy o projekcie „Twarze Auschwitz”, działaniach New Zealand Holocaust Center, wirtualnej rzeczywistości w Domu Anny Frank oraz e-przewodniku Międzynarodowej Służby Poszukiwawczej.
Zachęcam wszystkich naszych czytelników do współpracy z nami. Będziemy wdzięczni za przesyłanie nam informacji i sygnałów o wydarzeniach, projektach, publikacjach, wystawach, konferencjach, czy badaniach, o których moglibyśmy pisać. Będziemy wdzięczni za promowanie miesięcznika w mediach społecznościowych.
Nasz e-mail: [email protected]
Wszystkie wydania: memoria.auschwitz.org
Paweł Sawicki, Redaktor Naczelny