Memoria [PL] No. 9 / Czerwiec 2018 | Page 3

OD REDAKCJI

„Kto napisze naszą historię” to poruszający, znakomicie zrealizowany film dokumentalny, poświęcony historii grupy Oneg Szabat. Emanuel Ringelblum i jego współpracownicy stworzyli podziemne archiwum warszawskiego getta. Jak mówi reżyserka Roberta Grossman, byli oni „gigantami duchowego oporu – ryzykowali swoje życie po to, by kolekcjonować i uwieczniać, aby prawda przetrwała, nawet jeśli im przetrwanie nie będzie pisane”. W Memorii publikujemy rozmowę z Robertą Grossman.

Historię Zagłady z zupełnie innej perspektywy opowiada nowa wystawa Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie „Amerykanie a Holokaust”. Obala ona mit, iż Amerykanie posiadali ograniczony dostęp do informacji dotyczących zagrożenia, jakie stanowiła ideologia nazistowska, w tym o prześladowaniach na europejskich Żydach.

W „Memorii” piszemy też o projekcie „Give them a Face” w Kazerne Dossin w Mechelen w Belgii, który stawia sobie za cel pokazanie twarzy każdej z ponad 25 tysięcy osób deportowanych z baraków Dossin do Auschwitz, Bergen-Belsen, Buchenwaldu, Ravensbrück i Vittel. Cały czas na ścianach tego Miejsca Pamięci pojawiają się kolejne fotografie.

Państwa uwadze polecamy osobistą refleksję Deana Mearsa, który odwiedził Miejsce Pamięci Auschwitz w ramach projektu klubu piłkarskiego Chelsea Londyn „powiedz NIE antysemityzmowi”. Piszemy też o nowym wydaniu wspomnień byłego więźnia obozu koncentracyjnego na Majdanku Jerzego Kwiatkowskiego, oraz guzikach, które upamiętniają dzieci – ofiary Holokaustu.

Zachęcam wszystkich naszych czytelników do współpracy z nami. Będziemy wdzięczni za przesyłanie nam informacji i sygnałów o wydarzeniach, projektach, publikacjach, wystawach, konferencjach, czy badaniach, o których moglibyśmy pisać. Będziemy wdzięczni za promowanie miesięcznika w mediach społecznościowych.

Nasz e-mail: [email protected]

Wszystkie wydania: memoria.auschwitz.org

Paweł Sawicki, Redaktor Naczelny