Memoria [PL] No. 8 / Maj 2018 | Page 38

Waszyngtonie, muzeów Holokaustu z Ameryki Północnej i Europy, jak również od ocalonych z Holokaustu oraz prywatnych kolekcjonerów.

Wśród najważniejszych ostatnich wydarzeń w Muzeum dyrektor wymienił obchody 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz – w tym także publikację związanego z rocznicą artykułu w kilkunastu europejskich gazetach stawiającym ważne pytania dotyczące współczesności w kontekście Auschwitz, Marsz Żywych z udziałem prezydentów Polski i Izraela, 30-lecie współpracy w koncernem Volkswagen i Międzynarodowym Komitetem Oświęcimskim, dwie ekspozycje czasowe – wystawę archiwalnych dokumentów z kolekcji Władysława Ratha oraz ekspozycję o roli niemieckiej policji w czasach Trzeciej Rzeszy.

Dyrektor Cywiński opowiadał także o postępach w projekcie adaptacji budynku Starego Teatru na nową siedzibę Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście – projekcie finansowanym ze środków Unii Europejskiej, a także pracach konserwatorskich prowadzonych w barakach murowanych byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, które finansowane są ze środków Fundacji Auschwitz-Birkenau.

W czasie swojego sprawozdania dyrektor mówił też o utworzeniu na Uniwersytecie SWPS Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci, które ma prowadzić badania naukowe w zakresie ekonomicznych, finansowych i zarządczych prawidłowości powstawania, funkcjonowania i zachowania miejsc pamięci.

Piotr Cywiński przedstawił też dwie najnowsze publikacje Muzeum: „Biały domek. Historia zagłady w Bunkrze II”, a także „Znajduję się w sercu piekła. Notatki więźnia Sonderkommando” Załmena Gradowskiego, dwie nowe lekcje internetowe „Zagłada Żydów w KL Auschwitz” oraz lekcja przygotowująca do zwiedzania Miejsca Pamięci, a także wspomniał o złotym medalu dla filmu „Ucieczki przez druty” na New York Film Festivals and TV Award.

Dyrektor podsumował także to, jak rozwijało się Muzeum – jego struktura i działania w ciągu ostatnich 12 lat – oraz przypomniał o najważniejszych wydarzeniach z tego okresu.

Ponieważ posiedzenie to było ostatnim spotkaniem MRO w kadencji 2012-2018, członkowie Rady dyskutowali nad rekomendacjami dla następców dotyczących generalnych i szczegółowych kierunków działania MRO, a także podstawowych zasad i wartości, którymi rada powinna się kierować. Zestaw rekomendacji zostanie przekazany Premierowi RP, którego organem doradczym jest Międzynarodowa Rada Oświęcimska.