Memoria [PL] No. 8 / Maj 2018 | Page 27

Konferencja naukowa

Przyszłość badań nad HoloKaustem”

Tim Corbett

Wśród uczestników znaleźli się czołowi naukowcy zaangażowani w tematykę Holocaustu i studiów nad ludobójstwem z całej Ameryki Północnej, Europy i Izraela. Konferencja miała charakter otwarty, a patronat nad nią objęło wiele organizacji międzynarodowych. Celem konferencji było wywołanie dyskusji dotyczącej bieżącego stanu badań nad Holokaustem, ich wagi w obecnych realiach początku dwudziestego pierwszego wieku, jak również dalszych perspektyw oraz globalnej istoty tej dziedziny nie tylko w związku z działalnością badawczą, lecz także w kontekście politycznym oraz upamiętnienia w nadchodzących latach i dekadach.

Istota konferencji skupiającej się na obecnym i przyszłym stanie badań nad Holokaustem nie wymaga wyjaśnień: od końca drugiej wojny światowej i wyzwolenia obozów koncentracyjnych minęło ponad 70 lat, a pokolenie, które bezpośrednio doświadczyło tych wydarzeń nieuchronnie odchodzi. Holokaust coraz szybciej staje się abstrakcyjnym pojęciem z zakresu pamięci historycznej, a wiedzę o nim przekazują podręczniki szkolne, uroczystości i instytucje zaangażowane w jego upamiętnienie oraz media. W każdym ze wspomnianych przypadków zyskujemy jedynie dostęp do pośredniej relacji z tych najbardziej mrocznych momentów dwudziestego wieku. Sytuacja ta sprawia, że rodzą się pytania mające odniesienie nie tylko do badań nad Holokaustem, ale także do szerzenia wiedzy i przekazywania istoty tego wydarzenia w miarę upływu nowego stulecia obfitującego w swoje własne wyzwania, wstrząsy i okrucieństwa.

Głównym powodem do refleksji poruszanym przez wielu mówców, zawartym między innymi w inauguracyjnych uwagach Chase’a Robinsona kierującego City University of New York – Graduate Center, były spostrzeżenia o tym, że młode pokolenie wie coraz mniej – czasami zatrważająco mało – na temat Holokaustu. Przemyślenia te wynikają między innymi z bieżących raportów sporządzonych z badań przeprowadzonych w lutym 2018 roku przez Jewish Material Claims Against Germany.

Amerykańskie i międzynarodowe media poświęciły dużo czasu przedstawianiu tych spostrzeżeń w związku z dniem pamięci o Holokauście Yom HaShoah w kwietniu. Okazało się, że dwie trzecie przedstawicieli amerykańskiego pokolenia millennialsów biorących udział w badaniu nie było w stanie powiedzieć, czym było Auschwitz, a 22 procent z nich stwierdziło, że nie słyszało o czymś takim, jak Holokaust bądź nie było pewnych, czy się z tym pojęciem kiedykolwiek zetknęło.

Oprócz refleksji związanych z tym niepokojącym spostrzeżeniem dyskutowano także kwestię poruszaną podczas kolejnych paneli konferencji dotyczącą tendencji populistycznych pojawiających się w ostatnich latach w Europie i Ameryce Północnej oraz wpływu, jakie mają one nie tylko na badania nad Holokaustem oraz jego upamiętnienie, ale także na normalizację narracji rewizjonistycznych, a nawet negacji Holocaustu oraz działań różnych społeczeństw

W dniach 25-26 kwietnia 2018 w Nowym Jorku odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa zorganizowana we współpracy centrum naukowego nowojorskiego uniwersytetu City University of New York – Graduate Center oraz Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego Museum of Jewish Heritage – A Living Memorial to the Holocaust zatytułowana „Przyszłość Badań nad Holokaustem”.