Memoria [PL] No. 8 / Maj 2018 | Page 11

Na wystawie poruszono tematy od życia rodzinnego i zabaw poprzez apele i przemoc aż po strach, głód, choroby i śmierć. Wystawa przedstawia również mniej znane zagadnienia, takie jak narodziny w obozie. Oddzielne jej części poświęcono także pomocy udzielonej dzieciom ocalonym po wyzwoleniu oraz kompletnym biografiom ocalałych. Ostatnią część zadedykowano około 600 dzieciom, które straciły życie w obozie Bergen-Belsen.

Temat przewodni został na wystawie przedstawiony z wielu różnych perspektyw przy pomocy licznych obrazów i dokumentów, w tym dzienników więźniów, rysunków i fotografii, opowieści autobiograficznych oraz dokumentalnych materiałów video i audio nagrywanych w zaledwie kilka dni po wyzwoleniu. Trzon wystawy stanowią wcześniej niepublikowane fragmenty wywiadów video z dziećmi, które przeżyły obóz Bergen-Belsen. Umożliwiają one wgląd w specyficzne obozowe doświadczenia dzieci oraz pokazują ich reakcje na życie w warunkach zniewolenia.

Wystawa (wyłącznie w języku niemieckim) została otwarta 15 kwietnia 2018 i będzie dostępna dla odwiedzających Miejsce Pamięci Bergen-Belsen do 10 września 2018. Zorganizowano także szereg wydarzeń towarzyszących, w tym rozmowy z ocalałymi wyzwolonymi jako dzieci z obozu Bergen-Belsen, przedstawienie dokumentalne, pokaz filmu oraz konferencję akademicką. Miejsce Pamięci wydało broszurę poświęconą wystawie w języku niemieckim i angielskim.