Memoria [PL] No. 7 / Kwiecień 2018 | Página 3

OD REDAKCJI

Dlaczego pamiętamy? Dlaczego uczymy się historii? Dlaczego cały czas wracamy do tragicznych wydarzeń i świadectw czasów drutów kolczastych, odbierania człowieczeństwa, krematoriów i komór gazowych? Odpowiedzi może być wiele. Jedną z nich jest - pamiętamy po to, aby móc wyciągać wnioski z przeszłości i móc budować lepszy, bezpieczniejszy świat. Pamiętamy, by wzmacniać w nas samych odpowiedzialność.

W kwietniowym numerze warto zwrócić na tekst poświęcony projektowi FASPE, w którym studenci medycyny, dziennikarstwa, prawa, ekonomii i klerycy mierzą się z pytaniami o etykę swoich grup zawodowych w czasach niemieckiego nazizmu po to, aby zrozumieć moralne wyzwania stojące przed nimi dziś. Do tematu odpowiedzialności nawiązuje też projekt Hope not Hate, który próbuje skłonić wielkie księgarnie do nie sprzedawania publikacji ekstremistycznych, czy negacjonistycznych. O odpowiedzialności za dzisiejszy świat mówi też inicjatywa Hiszpańska - przedstawiciele czterech największych religii w Hiszpanii oraz wiele instytucji obywatelskich podpisało zobowiązanie do ochrony ludzkiej godności.

Oprócz tego piszemy o niezwykłej wystawie historycznych obiektów odnalezionych na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof, nowym portalu poświęconym historii ludobójstwa Romów i Sinti. Podsumowujemy również konferencję, która odbyła się na Uniwersytecie Millersville.

Zachęcam także wszystkich naszych czytelników do współpracy z nami. Będziemy wdzięczni za przesyłanie nam informacji i sygnałów

o wydarzeniach, projektach, publikacjach, wystawach, konferencjach, czy badaniach, o których moglibyśmy pisać. Czekamy także na propozycje artykułów. Prosimy również o przekazywanie informacji o samym miesięczniku innym zainteresowanym – również w mediach społecznościowych.

Nasz e-mail: [email protected]

Wszystkie wydania: memoria.auschwitz.org

Paweł Sawicki, Redaktor Naczelny