Memoria [PL] No. 5 / Luty 2018 | Page 3

OD REDAKCJI

„Cały nasz świat żyje coraz bardziej tak, jakby niewiele nauczył się z tragedii Szoa i obozów koncentracyjnych” – napisał dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński w specjalnym tekście na 73. rocznicę wyzwolenia Auschwitz. „Co się dzieje z naszym światem? Co się dzieje z nami samymi? Czy naprawdę pamięć nie niesie zobowiązania?” – pytał.

Zachowanie Pamięci jest misją, zobowiązaniem i wielką odpowiedzialnością. Codzienna praca edukatorów z całego świata, którzy uczą o ludzkich tragediach w czasach II wojny światowej, i którzy próbują uczciwie i obiektywnie patrzeć na skomplikowaną historię, to zadanie niezwykle trudne, ale bardzo potrzebne. W dzisiejszych czasach musimy pamiętać, że budowanie mostów między ludźmi trwa bardzo długo, a ich zniszczenie zajmuje tylko chwilę.

W lutowej „Memorii” piszemy o wydarzeniach 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, o niezwykłej pracy francuskiej organizacji Yahad - In Unum, która dokumentuje świadectwa ludobójstwa Żydów i Romów zamordowanych w Europie Wschodniej przez niemieckie oddziały, a także identyfiuke miejsca ich egzekucji, o konferencji ERIAC poświęconej romskiej pamięci, o relacjach z Auschwitz w bazie świadectw Zapisy Terroru, którą stworzył Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego, wystawie zdjęć z czasów Holokaustu w Yad Vashem, a także o nowej inicjatywie SWPS - Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci.

Zachęcam także wszystkich naszych czytelników do współpracy z nami. Będziemy wdzięczni za przesyłanie nam informacji i sygnałów

o wydarzeniach, projektach, publikacjach, wystawach, konferencjach, czy badaniach, o których moglibyśmy pisać. Czekamy także na propozycje artykułów. Prosimy również o przekazywanie informacji o samym miesięczniku innym zainteresowanym – również w mediach społecznościowych.

Nasz e-mail: [email protected]

Wszystkie wydania: memoria.auschwitz.org

Paweł Sawicki, Redaktor Naczelny