W dniach 1-2 lutego 2018 roku w Krakowie odbyła się konferencja zatytułowana Przyszłość historii Romów: pamięć, sprawiedliwość historyczna i rola młodzieży romskiej, zorganizowana przez ERIAC w ramach Międzynarodowego Kulturalnego Programu Informacyjnego.
W trakcie krakowskiego wydarzenia skoncentrowano się na roli historii i pamięci, praktycznych aspektach wyrażania pamięci i upamiętniania oraz na procesach narracji i przekazywania historii. Mówiąc bardziej szczegółowo, wydarzenie to miało na celu stworzenie przestrzeni, w której różni interesariusze oraz instytucje mieliby możliwość zaangażowania się w dyskusję, przeprowadzenia oceny bieżącego stanu praktyk historycznych i upamiętniających oraz przedyskutowania kalendarza przyszłych działań związanych z historią Romów. Dzięki wydarzeniu utworzyło się forum, podczas którego przecięły się drogi różnych ruchów romskich, w szczególności młodzieżowych aktywistów romskich, twórców sztuki i nauki pochodzenia romskiego, jak również praktyka i wsparcie instytucjonalne, a wszystko to miało na celu umocnienie procesu kształtowania i promowania romskich narracji historycznych.
Wydarzenie to umożliwiło wybitnym romskim i nie-romskim naukowcom, aktywistom, przedstawicielom instytucji publicznych oraz artystom z różnych krajów wymianę idei dotyczących Historii Romów oraz podejścia do przyszłości, jak również zaprezentowanie sobie nawzajem najnowszych odkryć.
“The Right to Look”, the privilege to listen
Wystawę rozpoczęła prezentacja sztuki romskiej. Pierwszego lutego w Galerii Sztuki Współczesnej Szara Kamienica na Rynku Głównym w Krakowie odbył się wernisaż wystawy romskich artystów zatytułowanej Prawo spojrzenia. Jej kustoszami są Delaine Le Bas i dr Wojciech Szymański. Wystawa obejmuje prace takich artystów, jak Delaine Le Bas, Małgorzata Mirga-Tas, Andrzej Mirga (fotografie) i Krzysztof Gil. Wernisaż poprowadzili kustosze, dr Anna Mirga-Kruszelnicka, Wicedyrektor ERIAC oraz dr Michael Groß, Generalny Konsul Niemiec.
The exhibition created under the curatorship of Szymański and Le Bas, and takes the photographs of Andrzej Mirga as a point of departure, who towards the end of the 1970s, as a Polish Romani and then a student of etnography at the Jagiellonian University
Zdjęcia w artykule: ERIAC