wschód Europy, były w tamtym czasie ciekawskimi nastolatkami, sąsiadami, przymusowymi obserwatorami lub osobami przejętymi przez Niemców i władze lokalne do wykonywania szeregu czynności wpisujących się w proces egzekucji (m.in.: kopania grobów, chowania ciał, zbierania ubrań ofiar). Członkowie zespołu YIU przesłuchują tak wielu świadków, jak to możliwe w oparciu o model dochodzenia policyjnego i rekonstruują poszczególne kroki zbrodni i miejsca, gdzie się ona dokonała. Metodologia organizacji opiera się na wzajemnych odwołaniach pomiędzy źródłami archiwalnymi a samymi zeznaniami świadków. Większość masowych mogił zlokalizowanych przez organizację była w momencie ich odkrycia całkowicie zapomniana, nie zostały one otoczone żadną ochroną ani upamiętnieniem. Ostatnimi osobami, które wiedzą, gdzie ofiary zostały pochowane, są naoczni świadkowie, jednak z racji wieku z roku na rok pozostaje ich coraz mniej. Ci obecni osiemdziesięcio- i dziewięćdziesięciolatkowie powoli odchodzą, a wraz z nimi pamięć ofiar. W 2018 roku organizacja YIU planuje odbyć 20 wyjazdów badawczych na wschód Europy.
Przedstawienie dowodów zbrodni
Od 15 do 19 stycznia 2018 roku badacze z YIU przebywali w Oświęcimiu, gdzie przeprowadzili tygodniowe szkolenie „Holokaust przez kule”, program przygotowany specjalnie z myślą o przewodnikach Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wydarzenie zostało zainaugurowane przez Ojca Desbois’a. „Ta metoda mordowania żydowskich mężczyzn, kobiet i dzieci, wioska po wiosce, i chowania ich w masowych mogiłach była systematycznie wdrażana przez Niemców na wschodzie Europy. Każdy oprawca widział swoją ofiarę, a każda ofiara widziała swojego oprawcę” – tłumaczy Ojciec Desbois. „Niestety, dziś nadal stosuje się tę samą metodę w masowych zbrodniach, które wciąż odbierają życie niewinnym ludziom na całym świecie”. Po wysłuchaniu wykładu inauguracyjnego Patrice Bensimon, Dyrektor ds. Badań Organizacji, i Michał Chojak, Wicedyrektor ds. Badań, którzy przeprowadzili tysiące wywiadów z naocznymi świadkami Holokaustu przez kule, oraz Renata Skuńczyk, edukatorka YIU, poprowadzili prezentacje i warsztaty skupiające się na masowych morderstwach Żydów przeprowadzonych przez niemieckie jednostki mobilne na byłych terenach sowieckich po wejściu w życie Operacji Barbarossa.
W trakcie szkolenia przewodnicy poznali specyficzną metodologię badawczą organizacji oraz mieli możliwość nauki bezpośrednio ze źródeł archiwalnych oraz zbioru opportunity to learn directly from the archival sources and the collection of testimonies recorded by Yahad teams in the field. The work around the crimes perpetrated in thousands of villages, towns and cities, was the core of the training program created by YIU. Throughout the week long program different topics were discussed, ranging from the chronology of the Holocaust by Bullets to the photographs of the genocide, from the geography of the massacres to the different steps of the crime. 130 guides of the Museum took part in Level I of the training and had the opportunity to deepen their knowledge on the mass shootings of over two million Jews by mobile Nazi death squads and their collaborators in Eastern Europe.