Memoria [EN] Nr. 12 / September 2018 | Page 21

Premier podziękował wszystkim stronom zaangażowanym, przede wszystkim ambasadorowi Jakubowi Kumochowi oraz konsulowi honorowemu RP p. Markusowi Blechnerowi, którego odznaczył odznaką „Zasłużonego dla Kultury Polskiej”.

Dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, podkreślił, że Archiwum EIssa jest częścią historii Polski, historii Żydów, ale także dziejów Szwajcarii i wielu innych państw, z których pochodzili ratowani lub które godziły się na wystawianie fałszywych paszportów. Z tego względu za bardzo ważne uznał, by wystawa, której otwarcie ma miejsce w Bernie, in situ względem tejże historii, stała się wystawą podróżującą nie tylko po Szwajcarii czy Polsce, ale dużo szerzej. Zapowiedział też, że wszystkie dokumenty, które będą tego wymagały, zostaną poddane konserwacji w laboratorium Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego, podziękował Hannie Radziejowskiej, głównej twórczyni wystawy oraz wszystkim osobom, które się do tego przyczyniły.

– W gablotach prezentowane są najcenniejsze obiekty z archiwum Eissa: paszporty, rachunki, korespondencje pomiędzy Chaimem Eissem i polskimi dyplomatami. Są także listy pomiędzy Żydami przebywającymi w gettach a Silberscheinem, który był jednym z pośredników pomiędzy polskimi Żydami i placówką dyplomatyczną – powiedziała kuratorka wystawy Hanna Radziejowska z Instytutu Pileckiego.

XXXXX