Magazín 64 XIV | Page 23

Nevyčerpatelná energie na dosah ruky

Nezávislost Evropy na ruském plynu

a ruské ropě nezajistí slunce a vítr. Musíme hledat nové technologie. Kromě slunečních paprsků

a větru máme další zdroj čisté energie, který je prakticky nevyčerpatelný a po kterém každý den šlapeme: leží pod zemí a je jím geotermální energie.

Americký start-up Quaise ji chce začít využívat

a s moderní technologií se chystá vrtat do hloubky až 20 kilometrů a odtud čerpat teplo. Teplo

z hlubin potom může třeba pohánět turbíny

v elektrárnách, které dnes spalují uhlí nebo zemní plyn a chrlí do ovzduší hromady oxidu uhličitého – skleníkového plynu, který přispívání k oteplování planety. Vnitřek Země je horký. Opravdu horký. Tvoří ho rozžhavená slitina železa o teplotě téměř 5 500 stupňů Celsia.

„Pokud bychom využili pouhých 0,1% energie, která je uložena pod povrchem naší planety, pokrylo by to současnou spotřebu celého světa na déle než dvacet milionů let,“ uvedl pro server New Atlas fyzik Paul Woskov z MIT. Experti odhadují, že gyrotron (stroj pro vrtání do „středu země“) o výkonu jednoho megawattu vyvrtá 70 metrů horniny za hodinu. Pro srovnání, kolský vrt do dvanácti kilometrů zabral bezmála dvacet let, gyrotron by měl dosáhnout hloubky dvaceti kilometrů do tří měsíců. Poprvé by se měl spustit v roce 2024.

Umělá inteligence změní internet k nepoznání

Téměř celý obsah internetu bude už za několik let tvořit umělá inteligence. Předpovídají to ve své pozoruhodné analýze experti z Kodaňského institutu pro studium budoucnosti.

Odhaduje se, že do roku 2030 budou 99 až 99,9 % internetového obsahu psát roboti. Pravda, budou pracovat podle pokynů lidí, ale převezmou hlavní úlohu při vytváření virtuálního prostředí. Výzkumné týmy právě z tohoto institutu, předpokládají, že s rozšířením nových umělých inteligencí, bude možné jednoduše zadat strojovému učení obecné požadavky toho, co si klient přeje, a stroj se sám o vše postará.

Taková proměna by mohla internet otevřít širšímu poli uživatelů – lidé, kteří dnes neumějí vytvořit vlastní stránky nebo videa, budou mít jejich tvorbu v budoucnu snazší. Je ale otázkou, zda tato proměna nepovede k ještě snazší tvorbě dezinformací. To přitom není jediné úskalí budoucí tváře internetu.

2

23

Věda

3