Magazín 64 XIII | Page 19

19

četba

V minulém čísle jsme si na Mistru

a Markétce ukazovali, jak je možno využít díla se složitými motivy ke zmatení zkoušejícího a snadno vyplnit potřebný čas hovorem o něčem, co vám záludní učitelé mohou jen obtížně kritizovat. Gogolovo drama Revizor je dílo zcela opačného rázu, nicméně nás vede ke stejně zdárnému výsledku: nebudete kritizováni, jelikož není co splést.

Nemohu dostatečně zdůraznit, o jakou úlevu se jedná oproti knihám, jejichž autor si nepovšiml, že jím napsaný příběh zcela odporuje předkládané myšlence. Jistě, z těchto kontrastů mohou vzejít jímavé debaty, ovšem ty zkoušenému žřídka stojí za riziko obvinění, že dané dílo snad ani nezná.

Silnějším argumentem než zjevnost motivů je však jednoduše zábava. Toto dílo si našlo cestu, jak skrze jeden jednoduchý omyl poukázat na pokrytectví nižších úředníků, a tato cesta je dlážděna vtípky a pošťuchováním.

Špatně se vám přijímá humor z psaného textu? Nevadí, česká dramatická zpracování

(mimochodem veřejně přístupná) se velmi věrně drží původního scénáře.

V případě, že se toto dílo rozhodnete vstřebávat ve formě živého či nahraného představení, nezapomeňte si však před potítkem přečíst stranu s poznámkami pro herce.

Nápad desátý:

Revizor