Srdce velikosti semínka
Umělé srdce této velikosti stvořili vědci
z Rakouské akademie věd ve Vídně.
V uplynulých letech nastal pokrok v kultivaci umělých orgánů a mílovými kroky se tak přibližujeme vizím jako ze sci-fi literatury. Výzkum je sice daleko od toho, aby umožnil vytvářet transplantáty, ale přiblížil se k tomu významným způsobem.
V posledních letech se pomocí biotisku podařilo
z kolagenu vytvořit neživé takzvané mezibuněčné „lešení“, které živé buňky následně vyplnily. Tato metoda umožnila vytvářet zmenšeniny orgánů.
V přírodě se však buňky bez uměle vytvořeného lešení obejdou, samy si ho vytvoří při svém dělení. A právě k tomu je rakouští vědci dokázali přimět. Do své formy tedy narostlo samo.
Myší elixír mládí?
Vědcům se podařil nevídaný kousek -
prodloužili život myší o čtvrtinu. Teď to chtějí dokázat u lidí! Elixír mládí! Možná si říkáte, co tento “lektvar” může obsahovat… Je to jednoduché: pouze protein sirtuin. Tato bílkovina totiž v lidském těle s větším věkem ubývá. Výzkumníci z Bar Ilanovy univerzity v Izraeli podávali v menších dávkách 250 myším. Tyto myši žily v průměru o 23 % déle než ty bez něho. Vědci jsou přesvědčeni, že tato metoda “omlazování” by mohla fungovat rovněž u lidí. Jen si představte takovýto procentní nárůst i u člověka, mohl by se dožít až 120 let. Chceme však opravdu žít tak dlouho? ■
2
Věda nikdy nespí. Každý nový den může přinést nový objev. Nové zjištění. Nový průlom v oblasti, která se zdála neproniknutelná. Ostatně - čekali byste, že se nám podaří prodloužit život myším o celou čtvrtinu? Anebo že vědci najdou způsob, jak ve zkumavce vypěstovat miniaturní srdce?
TEXT Erik Sedláček FOTO pixabay.com
1
15
Věda
Vědecké novinky