Magazyn Gdański 2021-11 - 2021-11-09 | Page 19

MAGAZYN GDAŃ SKI

Animacja poświęcona „ Sądowi Ostatecznemu ” Hansa Memlinga nagrodzona w Japonii .

Po miesiącach rozważań Jury tegorocznej nagrody GOOD DE- SIGN AWARD 2021 w Tokio ogłosiło zwycięzców . Wśród nagrodzonych prac znalazła się także animacja przybliżająca historię „ Sądu Ostatecznego ” Hansa Memlinga , przygotowana na zlecenie Muzeum Narodowego w Gdańsku przez TOFU Studio .
Pierwotnie powołana przez Ministerstwo Gospodarki , Handlu i Przemysłu Japonii GOOD DESIGN AWARD to nagroda przyznawana od 1957 roku przez Instytut Promocji Designu w Tokio . Program ten jest wyjątkowo wszechstronną platformą oceny prac zgłaszanych w konkursie . Wybierane i nagradzane projekty muszą odznaczać się olbrzymim potencjałem czy to rynkowym , czy też wzbogacającym życie społeczne poprzez nowoczesne podejście do procesu projektowego , praktycznie w każdej ze sfer bardzo szeroko pojętego designu . Przez ponad 60 lat własnej historii logo G-Mark przyznawane nagradzanym projektom stało się znanym i rozpoznawalnym znakiem dobrego i funkcjonalnego designu w kraju Kwitnącej Wiśni i na świecie .
W tegorocznym konkursie GOOD DE- SIGN AWARD 2021 około 88 sędziów pod przewodnictwem Takashi Ashitomiego i wiceprzewodniczącego Seiichi Saito dokonało przeglądu ponad 5 800 zgłoszeń z bardzo różnych perspektyw , skupiając się na kilku wartościach przyświecających tej edycji konkursu . Jurorzy koncentrowali się wokół kreatywności , wizji otwarcia się na przyszłość , wyobraźni , uczciwości i trosce o twórcze kształtowanie społeczeństwa oraz środowiska .
Projekt zrealizowany przez gdańskie TOFU Studio poświęcony dziełu Hansa Memlinga „ Sąd Ostateczny ” i przygotowany na zlecenie Muzeum Narodowego w Gdańsku przeszedł pozytywnie proces podwójnej preselekcji , trafiając ostatecznie do grona tegorocznych lau- reatów . Jak podkreślono w werdykcie animację pt . „ Historia Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga ” przybliżającą ciekawe i trudne losy tego tryptyku nagrodzono za nowoczesną formę wyrazu , która skutecznie zachęca do zapoznania się z dziełem bez względu na różnice pokoleniowe , czy też kulturowe . Praca gdańskiego studia znalazła się w gronie tylko 367 nagrodzonych prac spoza Japonii oraz jest jedynym nagrodzonym projektem z Polski .
Art : Paulina Kozicka & Adam Chyliński Ilustracje : Paulina Kozicka Copy : Aleksandra Mokwa – Kaługa Animacja : Marcin Chyliński Sound design : Stefan Wesołowski Muzyka : Stefan Wesołowski Lektorzy : Małgorzata Brajner & Piotr Łuba Konsultacje : Małgorzata Posadzka Project manager : Daniel Naborowski Produkcja : TOFU Studio Klient : Muzeum Narodowe w Gdańsku
Link do animacji : https :// youtu . be / 7t3RNRyLarM
Link do galerii nagrodzonych prac : https :// www . g-mark . org / award / describe / 52772 ? token = K8nzjq5TE8
Gdańsk , 28 sierpnia 2021 r .

Tablica w miejscu , gdzie pracował Lech Wałęsa

Przypomnimy , że Lech Wałęsa pracował w warsztacie Wydziału Transportowego Stoczni Gdańskiej im . Lenina , który mieścił się w hali 86B przy ul . Narzędziowców . Kilkadziesiąt osób zgromadziło się właśnie w tym miejscu w sobotę rano . Została tam odsłonięta tablica pamiątkowa , już kolejna na Szlaku Wolności Lecha Wałęsy .
Na tablicy widnieje napis w języku polskim i angielskim : – Tu pracował Lech Wałęsa , historyczny przywódca NSZZ „ Solidarność , laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1983 , Prezydent RP 1990-1995 . Wśród gości nie zabrakło rywala Lecha Wałęsy podczas wyborów na Przewodniczącego NSZZ „ Solidarność ”, Jana Rulewskiego ; działaczki opozycji demokratycznej Bożeny Rybickiej-Grzywaczewskiej , senatora Sławomir Rybicki , także związanego z ruchem opozycyjnym w latach 80-tych XX wieku i Piotra Grzelaka , zastępcy prezydent Gdańska . Uroczystość zorganizowało Europejskie Centrum Solidarności , które reprezentował dyrektor Basil Kerski .
– Kroczymy po Szlaku Wolności i Solidarności . Dziś spotykamy się w miejscu skromnego warsztatu skromnego elektryka , w którym tak naprawdę ta wielka historia się rozpoczęła . Wielka rewolucja Solidarności rozpoczęła się tu , w tym warsztacie i na suwnicy Anny Walentynowicz , która dziś jest jednym z najcenniejszych eksponatów Europejskiego Centrum Solidarności – powiedział Piotr Grzelak .
– To wyjątkowy dzień , spotyka się tu kilka generacji , nie jest to takie częste . Lech Wałęsa będzie z nami we wtorek , 31 sierpnia , o godz . 10 na otwarciu bramy do stoczni . Kilka dni temu przekazałem mu dokumenty z archiwów STASI , w których znajduje się opinia sowieckiego generała KGB Władimira Kriuczkowa z czerwca 1981 roku . Oceniał on , że Wałęsa stanowi prawdziwy problem , bo ma biografię , z której może być dumny , robotniczy rodowód i do tego jest głęboko wierzącym katolikiem . Dlatego z wielką dumą odsłaniamy dzisiaj tę tablicę – mówił Basil Kerski .
Bożena Rybicka-Grzywaczewska poznała Lecha Wałęsę jeszcze przed Sierpniem . – Wiedziałam wtedy , że ma dużo dzieci i że naprawia po godzinach samochody na Stogach . Spotkaliśmy się podczas strajku w stoczni , kiedy w sposób absolutnie niekwestionowany przewodniczył strajkowi . W tamtych dniach razem z Magdą Modzelewską tworzyłyśmy jego sekretariat . Miałam wówczas wrażenie , że to jest sekretariat Polski , a właściwie sekretariat świata . Więc przeżyłam tę całą historię , od warsztatu na Stogach po Nagrodę Nobla .
Jan Rulewski odwołał się do swojej przegranej walki o stanowisko Przewodniczącego NSZZ „ Solidarność ”. – Przegrałem w demokratycznej walce – mówił . Zażartował , że przegrał , bo Wałęsa był elektrykiem , a on mechanikiem . – Elektryk potrafi połączyć plus z minusem i to gra . Inżynier mechanik tylko łączy nakrętkę ze śrubą . Jak jest gwint odwrotny , to już nic nie gra .
Inspiracją dla szlaku jest wydany kilka lat temu przez miasto Gdańsk przewodnik „ Gdańsk według Lecha Wałęsy ” ( autorstwa Piotra Adamowicza , Andrzeja Drzycimskiego i Adama Kinaszewskiego ).
19