Magazine Logic-Immo : Oost- & West-Vlaanderen, Kust 383 | Page 58

58 SPECIAL NIEUWBOUW

Voor nieuwbouw is de buurt steeds belangrijker

Van donderdag 25 februari tot en met zondag 6 maart 2016 kunnen de Belgen, bekend om de baksteen in hun maag, weer hun hartje ophalen op Batibouw, de grootste en belangrijkste beurs in de bouw-, renovatie- en woonsector. Ook nu weer zal Matexi in paleis 8 ongetwijfeld weer heel wat bezoekers over de vloer krijgen.“ Het concept dat we de laatste jaren hebben ontwikkeld om vooral naar nieuwbouw te kijken als buurtontwikkelaar slaat duidelijk aan”, zeggen Alexis De Groote en Frederik Van Damme, bij Matexi respectievelijk Business Unit Manager Oost-Vlaanderen en Business Unit Manager West-Vlaanderen. We vroegen hen ook om voor Logic Immo even de belangrijkste trends rond nieuwbouw te overlopen.
Veelzijdige buurtontwikkelaar
Matexi, met wortels in Meulebeke en met hoofdkwartier in Waregem, ontpopte zich de jongste zeventig jaar van handelaar in landbouwgrond over promotor van klassieke verkavelingen tot een veelzijdige buurontwikkelaar. Het Matexi van de 21st eeuw denkt met alle betrokken actoren mee over de optimale leefbaarheid van nieuwe vastgoedontwikkelingen en blijft onverkort investeren in de kwaliteit van de ontwikkelingen en van de klantentevredenheid. Terwijl iedereen vandaag de mond vol heeft over innovatie en zichzelf heruitvinden, is Matexi daar al enkele decennia volop mee bezig. Het bedrijf is uitgegroeid tot een zeer moderne en transparante organisatie, met activiteiten in elke Belgische provincie, het Groothertogdom Luxemburg en de Poolse hoofdstad Warschau.“ Bouwen is na trouwen wellicht het belangrijkste dat mensen in hun leven doen”, zegt Alexis De Groote.“ Dat zal niet onmiddellijk veranderen en bij de belangrijke beslissingen die daarmee gepaard gaan, willen we onze klanten volop helpen.”
Nieuwbouw is niet dood
De jongste tijd gaan wel eens stemmen op die beweren dat nieuwbouw in ons land een stille dood aan het sterven is. Volgens de enen is het gewoon niet meer betaalbaar voor jonge gezinnen, volgens de anderen is het dan weer telkens opnieuw een aanslag op de weinige ruimte die nog beschikbaar is.“ Dat slaat natuurlijk nergens op”, antwoordt Alexis De Groote daarop.“ Nieuwbouw is in de eerste plaats gewoon nodig omdat de bevolking toeneemt. Het is ook niet zo dat nieuwbouw altijd gepaard gaat met de inbeslagname van open ruimte. Nieuwbouw kan ook stadskankers vervangen en op die manier nieuwe en levendige buurten creëren. Laten we ook niet vergeten dat het Belgische huizenpatrimonium tot het oudste van het Europese vasteland behoort. Gezien de strengere energienormen is het geen slecht idee om dat oude en energie verslindende patrimonium te vervangen door nieuwbouw.”
Lage rente is geen wondermiddel maar kan wel helpen
Ondertussen zijn we al een paar jaar gewoon aan de lage rente en het ziet er niet naar uit dat daar snel verandering in zal komen. De Europese centrale bank pompt elke maand voor 60 miljard euro in de economie, maar veel effect op de economische groei lijkt dat vooralsnog niet te hebben. Vandaar dat we wellicht niet moeten vrezen dat de rente snel weer zal stijgen. Die lage rente geeft de vastgoedmarkt en de nieuwbouw zeker een duwtje in de rug, maar dat fenomeen moet volgens Alexis De Groote ook niet worden overdreven.“ Het is niet omdat de rente laag staat, dat banken gemakkelijker leningen toekennen”, zegt hij daarover.“ Wel integendeel, want sinds de economische en financiële crisis van 2008 nemen financiële instellingen gewoon minder risico en eisen ze van bouwers een grotere eigen inbreng. Anderzijds is het wel zo dat precies die lage rente het mogelijk maakt om ondanks de strengere energienormen toch nog voor nieuwbouw te gaan.” Matexi stipt ook aan dat ontwikkelaars zoals Matexi door slimme bouwtechnieken, door goed rekening te houden met de beschikbare ruimte en door rekening te houden met de besparingen die op termijn kunnen worden gerealiseerd, mogelijkheden blijven creëren om voor nieuwbouw te kiezen. Frederik Van Damme geeft voorts nog mee dat de banken eigenlijk onvoldoende het onderscheid maken tussen leningen voor nieuwbouw en voor renovatie.
383-matexi. indd 2-3