LæseRaketten 2021 - besøger venner i verden | Page 93

Nyirambere har fortalt sine forældre , hvem der er far til barnet . Men det er hende selv og hendes familie , der skal tage sig af barnet . Da Nyirambere fandt ud af , at hun var gravid , blev hun ked af det . Hun må ikke gå i skole , mens hun er gravid . Sådan er det i Uganda . Hendes familie har heldigvis lovet at hjælpe , så hun kan komme tilbage i skole , efter hun har født .
Nyirambere får også hjælp af et projekt i området . Hun får vejledning og lægehjælp ved fødslen . Når barnet er født , og Nyirambere skal tilbage i skole , vil hun få ekstra støtte sammen med andre elever , der også har været væk fra skolen på grund af graviditet , arbejde eller sygdom . Hun har stadig en drøm om at få en uddannelse .
Når skolen er lukket , er piger mere udsatte Det er planen , at Nyirambere får lov til at komme i skole igen . Det er heldigt . I FN frygter man , at mere end fem millioner piger i verden ikke vender tilbage til skolerne , når de åbner efter corona-nedlukningerne .
I verdens fattigste lande er piger de mest udsatte fordi :
• De skal hjælpe mest til derhjemme og passe deres søskende .
• Når piger ikke er i skole , har de større risiko for at blive gravide tidligt .
• Mange piger og drenge kender ikke til prævention ( eller ved , hvordan man bliver gravid ).
• Pigerne mister mange måneders læring under en graviditet .
• I mange lande må gravide og unge mødre ikke gå i skole .
• Mange unge mødre vender slet ikke tilbage til skolen , fordi de skal tage sig af deres børn .
mellemtrin 93