Lyseng Håndbold konkurrerer om nye hjælpemidler
Skummåtter, elastikker og nye sandsække er nogle af de ting, som Lyseng Håndbold har søgt støtte til gennem Sydbanks konkurrence” StøtMinKlub”.
Af Casper Holm
Igennem flere år har Lyseng Håndbold anført af Charlotte Strandbygaard kørt et skadesforbyggende træningsprogram for at undgå, at spillerne fremadrettet får knæ- og ankelskader.
Det har indtil videre båret frugt for klubbens U14 og U16-piger, da ingen af mandskaberne har været ramt af slemme skader. Og al forskning peger da også på at man kan eliminere alvorlige korsbånds og meniskskader ved en målrettet indsats.
Denne målrettede indsats forsøger klubben at øge yderligere. Det har man gjort ved at søge om midler til nye redskaber – såsom skummåtter, elastikker, kosteskafte og sandsække – gennem
Lej din feriebolig i Italien lokalt.
Alle boliger er personligt kontrolleret.
Tilsæt oplevelser som privat kok, vinsmagning, madlavning mm.
Kontakt Elisabeth på: info @ danitalia. com Tel 78 77 21 03
Sydbanks konkurrence” StøtMinKlub”.
I sin enkelthed har konkurrence til formål at give landets håndboldklubber en mulighed for at søge støtte til et projekt i deres ungdomsafdeling. Her kan man ansøge om støtte til alle former for projekter, så længe det kommer ungdommen til gode.
For at komme i betragtning til støtten behandler et udvalg bestående af en stor dansk håndboldspiller, en DHF repræsentant og en Sydbank repræsentant de 20 anmodninger, som har fået flest stemmer.
I skrivende stund er Lyseng Håndbolds anmodning det andet mest likede, og klubben kommer derfor i betragtning til støtten. Om det i sidste ende resulterer i nye redskaber til Charlotte Strandbygaard og U14 og U16-pigerne, vil tiden vise. Under alle omstændigheder skal der i hvert lyde et stort bifald for den flotte indsats.
Eller læs mere på www. danitalia. com
12