Living Magazine v8 HU | Page 22

Mi legyen vacsorára ?

Vacsoraidő van , de fogalmunk sincs , mit készítsünk . Ismerősen hangzik ? Üveges szemmel meredünk a hűtő tartalmára , majd a konyhaszekrényére , majd megint a hűtőre , mégsem jut eszünkbe semmi .
Mindannyiunkkal megesett már , hogy azt kívántunk , bárcsak varázsütésre ott teremne a vacsora az asztalon – annak ellenére , hogy hetek óta nem voltunk bevásárolni , és valószínűleg már vagy 30 perce neki kellett volna látnunk a főzésnek . Ha ez túlságosan is ismerősen hangzik , akkor ideje , hogy Ön is elkezdje előkészíteni az étkezéseit .
Aggodalomra semmi ok ! Az ételek előkészítése épp csak annyira bonyolult , amennyire azzá tesszük . Némi előzetes tervezést és időráfordítást ugyan igényel , hosszú távon viszont sokkal több időt , energiát és pénzt fog megtakarítani vele . Elég néhány előkészület , és máris kevesebb ételt fog elpazarolni , kevesebb időt kell majd főzéssel töltenie , és kevesebb pénzt fog ételrendelésre költeni . Ugyanakkor az egészséges étkezési céljaihoz is könnyebb lesz majd tartania magát , mert a vacsoráját így még a legzűrösebb estéken is percek alatt összeütheti .
Az étkezések megtervezése
Az étkezések megtervezése egészen egyszerűen azt jelenti , hogy előre eltervezi , milyen ételeket fog elkészíteni . Ha még nem rendelkezik ilyen tervvel , első lépésként állítsa össze a szívesen fogyasztott ételek listáját . Bővítse az összegyűjtött lehetőségeket a családtagoktól vagy barátoktól kért ötletekkel vagy online keresés útján is .
Majd használja fel a listát annak megtervezéséhez , hogy egy-egy napon pontosan mit fog enni . Készítsen legalább egy vagy két hétre szóló tervet . Válassza ki a megtervezésre szánt ételeket , és állítson össze egy egyszerű bevásárlólistát . Mivel ez az Ön étkezési terve lesz , tegye olyanná , amely Önnek és a családjának is megfelelő .
Legyen akár az a célja , hogy egészségesebben táplálkozzon , kevesebbszer egyen étteremben , időt spóroljon , vagy hogy kevesebb ételt pazaroljon el , az étkezések előzetes megtervezése segíthet a céljaihoz tartania magát , főleg , ha a tervét olyan helyen tartja , ahol könnyen és gyorsan hozzáférhet : a telefonján , a konyhában kifüggesztett naptár lapjain vagy akár egy egyszerű listaként a hűtőn .
Az étkezések előkészítése
Miután elkészült a terv ( és a hozzávalókat is beszerezte ), szánjon egy kis időt arra is , hogy előkészüljön a hétvégén . Ezt több módon is megteheti :
• Lassú főzőedényben vagy kuktában elkészíthető ételek : Tárolja egy nagyobb tárolódobozban vagy lezárható tasakban egy-egy étkezés összes hozzávalóját . Attól függően , hogy az ütemezése szerint mikor lesz szüksége az ételekre , tegye őket a hűtőbe vagy a fagyasztóba .
• Előre elkészíthető húsfélék : Főzzön vagy süssön le előre nagyobb mennyiségben csirke- , marha- , sertés- vagy egyéb húsféléket , amelyeket szétoszthat az egész hétre tervezett étkezései között . Ha ételeit egy hétnél hosszabb időre tervezte meg , a második hétre szánt húsadagot fagyassza le , majd a következő hétvégén vegye ki , hogy kiolvadhasson a hűtőben .
• Mikrózható ételek : Főzzön meg vagy süssön le , majd készítsen össze egy-egy adag ételt mikrohullámú sütőben használható edényekbe . Jól jönnek majd olyan mozgalmas estéken , amikor a családtagok más-más időpontokban tudnak csak megvacsorázni .
• Hozzávalók előkészítése : Tisztítsa meg , szeletelje vagy aprítsa fel , reszelje le , darabolja szét és porciózza ki több étel hozzávalóit is . Majd a kimért adagokat tárolja külön edényekben , hogy az étkezések alkalmával már csak fel kelljen őket használnia . A zöldségesnél frissen vásárolt gyümölcsök és zöldségek megtisztításával és előkészítésével hosszabb ideig megőrizheti a frissességüket , ráadásul köztes étkezésként vagy az elkészítésre szánt ételekhez is könnyebb lesz felhasználnia őket .
• Lefagyasztható ételek : A fagyasztást jól toleráló ételekből főzzön akár dupla vagy tripla adagot – egyet a hűtőbe és kettőt a fagyasztóba . Könnyen kiegészítheti majd velük egy-egy hét előre elkészített étkezéseit .