Lego ergo sum | Page 6

Klasy trzecie – Booktalking

Booktalking , czyli gawęda o książce, będzie realizowana na lekcjach języka angielskiego lub niemieckiego raz w miesiącu w każdej klasie trzeciej.

Celem jest krótkie zareklamowanie książki, raczej nie streszczenie ani recenzja, lecz przedstawienie fabuły, bohaterów czy też kilku scen z książki w taki sposób, by słuchacze chcieli po nią sięgnąć

i przeczytać ją samodzielnie.

Główną zasadą prezentacji książek metodą booktalkingu jest nieujawnianie wszystkich informacji o książce, ale uwzględnienie tylko „kuszących” fragmentów. Prezentacje powinny być jak rzut okiem na to, co naprawdę ciekawego znajduje się między okładkami książki.

Ta forma zajęć zgodna jest z założeniem NPRCZ, który oprócz popularyzacji czytelnictwa ma również służyć realizacji podstawy programowej, w tym przypadku doskonaleniu umiejętności językowych

i zmierzeniu się ze sztuką autoprezentacji, z którymi spotyka się maturzysta na egzaminie ustnym

z języka obcego i ojczystego.

Rodzaj i gatunek prezentowanej literatury jest dowolny, wypowiedź nie powinna przekroczyć 10 minut, a na ocenę wpływ powinny mieć : oryginalna forma prezentacji, właściwy dobór słownictwa, modulacja głosu,a także przekazywanie emocji.

O szczegółach decyduje nauczyciel prowadzący

w danej klasie. On również podejmuje decyzję, czy zadanie będą realizować uczniowie chętni, czy wyznaczeni przez niego oraz czy i z jaką wagą ocena zostanie wpisana do dziennika.

Najciekawsze prezentacje mogą być pokazane innym w czasie Szkolnego Dnia Języków Obcych.

Do 30 każdego miesiąca proszę dostarczyć do biblioteki szkolnej informację o prezentacji z danego miesiąca ( na pendrivie do zgrania – kto, jaka książka, zdjęcia mile widziane). Notatka zostanie zamieszczona na stronie szkoły w zakładce Biblioteka.