ANONIMNO ANKETNO ISTRAŽIVANJE “ KULTURNA BAŠTINA PRČANJA ” 27.11-07.12.2017 . ANALIZA REZULTATA
ANONIMNA ANKETA
Anonimnim anketiranjem : ,, Kulturna baština Prčanja ” održanim putem online platforme ” Google Forms ” između 27 . novembra i 7 . decembra 2017 . godine , za ciljnu populaciju mjesne zajednice Prčanj , u kotorskoj opštini u Crnoj Gori , sa minimalnim kontinuiranim prebivalištem na teritoriji Prčanja u posljednjih od 5 godina , dobijeni su sljedeći rezultati :
LIČNE INFORMACIJE ANKETIRANIH
Ukupna ciljna populacija koja je odgovorila na anonimnu anketu je 65 ispitanika i čini tek 5.76 % od ukupnog stanovništva mjesne zajednice Prčanj sudeći prema popisu stanovništva iz 2011 . godine kada je ono brojalo 1128 . Ukupna ciljna populacija koja je odgovorila na anonimni upitnik bila je različite starosne strukture , sa većinom stanovništva između 25-34 godina starosti ( 26.2 %). U većini se radilo o starosjediocima sa veoma različitim nivoom formalnog obrazovanja ( uglavnom univerzitetsko obrazovano stanovništvo u procentu od 44.6 %).
KOMUNALNO UREĐENJE PRČANJA
U drugom poglavlju anonimne ankete upućuje se na probleme komunalnog uređenja samog naselja . Na pitanje na koliko su različitih kulturnih događaja prisustvovali tokom proteklih pet godina , anketirani su vrlo različito odgovorili . Čak 13.8 % je odgovorilo da nijesu prisustvovali niti jednom kulturnom događaju na Prčanju u proteklih pet godina . Njih 27.7 % se izjasnilo da su prisustvovali samo jednom ili dva puta nekom kulturnom događaju tokom posljednjih pet godina , što potvrđuje i odražava stvarno stanje kulturne stagnacije i ravnodušnosti prema aktiviranju kulturnih potencijala ovog mjesta . Prčanj je nastao kao rezidencijalna provincija plemićkih porodica većinom iz Kotora , formiran linearnim prostiranjem uz more . Naselje zapravo ne posjeduje javne površine sem jedne , monumentalnog stepeništa i platoa ispred Bogorodičinog hrama . Prčanju nedostaju i objekti poslovnog karaktera , naravno u manjoj mjeri , koji bi opsluživali stanovništvo koje broji oko 1100 stanovnika . Posredstvom anonimne ankete mještani navode da im nedostaju najviše sadržaji kulturnog karaktera i to potvrđuje čak 83.1 % anketiranih . Da nedostaju i apoteke ( 62.2 %), ambulante , spa i wellness centri , teretane i frizerski saloni potvrđuje čak 49.2 % anketiranih .
DA LI NAM JE POTREBAN NOVI SANATORIJUM ZA KLIMATSKO LIJEČENJE ?
Prčanj se nalazi u podnožju brda Vrmac i zbog sudara morskog i planinskog vazduha odavno je poznat kao vazdušna banja . Naselje je čuveno po svom jedinstvenom svježem vazduhu koji naročito pogoduje osobama oboljelim od plućnih bolesti i alergija , što se potvrđuje na kongresu Jugoslovenskih pulmologa 1920-ih godina . Sanatorijum za nespecifične plućne bolesti radio je na Prčanju do razornog zemljotresa 1979 . godine u području Lekovine , koja posjeduje izuzetnu mikroklimu , a nakon 1979 . je sagrađen na Markovom Rtu . Nažalost , nova oblast u kojoj je sanatorijum sagrađen ( Markov Rt ) ne posjeduje specifičnu aeraciju a objekat je danas oronuo i koristi se samo kao niskobudžetni hotel / hostel bez ikakvih medicinskih tretmana .
Anketirani su uglavnom izjavili da je potrebno da se izgradi novi sanatorijum za klimatsko liječenje , i to na lokaciji Markov Rt ( 52.3 %), da ga treba graditi na lokaciji Lekovine gdje je nekada postojao , u zoni specifične mikroklime , navodi samo 32.3 % anketiranih .