Årsberetning 2022
En verden i krise og behovet for ny rådgivning
Når vi ser tilbage på 2022 , er det særligt krig i Europa , den verdensomspændende energikrise og inflation , der står som nogle af de væsentligste overskrifter . Et år med både økonomisk og samfundsmæssig usikkerhed – en usikkerhed , der også har haft indvirkning på meget af den rådgivning , vi har givet til danske og internationale klienter i løbet af året .
Når verden drejer , drejer vi med . Men uagtet at den internationale usikkerhed har skabt behov for nye typer af rådgivning for vores klienter – nogle pludseligt opståede , andre måske nærmere skubbet foran i køen – var 2022 også et år præget af høj aktivitet indenfor alle vores traditionelle kerneaktiviteter , herunder M & A-transaktioner i bred forstand .
Vi giver dig her et indblik i nogle af de mange sager , som vi har rådgivet danske og internationale virksomheder om i 2022 . Flere gode klienter har bidraget til udgivelsen med udtalelser om vores rådgivning . Tak for det – og tak til jer alle for at betro os jeres opgaver . Vores medarbejdere er kritiske både i forhold til levering af rådgivning til vores klienter , fortsat udvikling af vores forretning og fastholdelse af Kromann Reumerts stærke kultur og samarbejdsglæde . Vi siger en stor tak til hver og en af jer .
I udgivelsen rapporterer vi også i henhold til FN Global Compacts ti principper , og samtidig løfter vi sløret for , hvordan vi i fremtiden vil sikre og måle vores fremskridt inden for bæredygtighed og CO2-reduktion .
Christina Bruun Geertsen Managing partner
Jeppe Buskov Bestyrelsesformand
Nye profiler i rollerne som managing partner og bestyrelsesformand Som led i vores almindelige rotationsordning stoppede Anders Stubbe Arndal som managing partner , mens Arne Møllin Ottosen og Christian Jul Madsen udtrådte af bestyrelsen med virkning fra 1 . januar 2023 .
Christina Bruun Geertsen er indtrådt i rollen som ny managing partner , mens Jeppe Buskov er ny bestyrelsesformand og Jacob Møller er nyt bestyrelsesmedlem .
3