Ključ djetetovog razvoja KljucDjetetovogRazvoja | Page 8

U zadnjih nekoliko godina primijetila sam da vedi broj djece u nižim razredima ne zna zavezati vezice , držati pravilno olovku , problem im stvara i rezanje sličica , slaganje puzzla , čitanje s razumijevanjem , čitljivo pisanje , ali bez problema pronađu sažetak lektire na Internetu , spoje engleski naziv životinja sa sličicom ili Super Mariom preskoče sve prepreke i dođu do cilja .
Nova vremena donose i nove tehnologije , ali za sve postoji mjesto i vrijeme . Čitanje je za djecu i njihov razvoj kao i za koncentraciju i pažnju iznimno važno . Tijekom čitanja dijete povezuje situacije , koristi maštu i u svom svijetu stvara te likove i situacije , ono razmišlja , koncentrira se na detalje , vrijeme prolazi sporije bez nekih vedih prekida pažnje . Rezultat je ravnomjerna pažnja i fokus te duboko razmišljanje o ograničenom broju primljenih informacija . Čitanje možemo usporediti s laganom šetnjom parkom gdje demo imati dovoljno vremena zamijetiti drvede , ptičice , klupe , klackalice , tobogan , ljude u parku za razliku od korištenja Interneta kojeg bih mogla usporediti s brzom vožnjom na motoru tijekom koje se vozač velikom brzinom vozi , izložen je širokom rasponu prizora , okružen mnogim distrakcijama i ne može se ozbiljnije fokusirati ni na jednu informaciju .
vs .
Studije su potvrdile da čitanje neprekinutog , ujednačenog teksta rezultira bržim završavanjem i boljim razumijevanjem , boljim prisjedanjem pročitanog i učenjem , u usporedbi s čitanjem teksta koji je prošaran hiperlinkovima , oglasima i drugim ukrasima kakve nalazimo u tekstovima na Internetu , stoga bi se djeci trebalo ograničiti vrijeme provedeno pred ekranom i poticati ih na aktivnosti poput igre , čitanja , maštanja , crtanja .
Koliko djece ima problema s koncentracijom ?
Američka Pedijatrijska Akademija i Kanadsko Društvo Pedijatra su iznijeli u javnost da djeca do 2 godine starosti ne bi uopde smjela biti izložena utjecajima tehnologije , djeca od 3 do 5 godina starosti bi trebali imati ograničen pristup tehnologiji na jedan sat dnevno , a djeca i adolescenti od 6 do 18 godina ne bi smjeli provoditi više od dva sata dnevno pred različitim ekranima .