Hiiren polkuja villassa .
” Paperitoukka viihtyy pahvilaatikoiden ontelomaisen rakenteen sisällä , joten laatikoita ei kannata jättää kotiin lojumaan . Paperitoukka on ihmiselle vaaraton , mutta epämiellyttävä seuralainen , joka voi vaurioittaa kirjoja , asiakirjoja ja muita papereita sekä puuvillaisia tekstiilejä ”, Tuholaistorjunta Täystuho Oy : n yrittäjä Sanna Oinonen kertoo .
Paperitoukan yleistymiseen on havahduttu vasta hiljattain , ja edelleen moni saattaa sekoittaa sen sokeritoukkaan . Lajia määrittäessä kannattaa kiinnittää huomiota tuholaisen ulkonäön lisäksi elinympäristöön , jossa tuholaisia esiintyy . Sokeritoukka viihtyy kosteassa elinympäristössä , kun taas paperitoukalle mieluisa ympäristö on lämmin ja kuiva .
” Paperitoukat liikkuvat helposti asunnosta toiseen , joten tuholaisongelma voi levitä koko rakennukseen . Kodin perusteellinen imurointi ja paperitoukille tarkoitetut liima-ansat ehkäisevät paperitoukkien lisääntymistä . Asukkaita kannattaa rohkaista ilmoittamaan tuholaishavainnosta isännöitsijälle
”
Tuhohyönteisiä voi päätyä kotiin käytettynä ostettujen huonekalujen mukana .
matalalla kynnyksellä , jotta ongelma ei ehdi pahenemaan ja leviämään ”, sanoo Oinonen .
Eroon salamatkustajista Tuhohyönteisiä voi päätyä kotiin käytettynä ostettujen huonekalujen mukana . Työ- tai lomamatkalta tuhohyönteiset voivat matkustaa mukana kotiin matkalaukussa . Jos lutikoista on pienikin epäilys , voi matkatavarat pakastaa tai lämpökäsitellä kotiin palattua . Tarkemmat suositukset omatoimiseen torjuntaan voi pyytää torjunta-alan ammattilaiselta .
38 kita 1 / 2024