KITA 1/2022 | Page 21

VALLOXILTA ÄLYKÄS ILMANVAIHTO asuntoihin ja toimitiloihin

Valloxilta helppokäyttöiset tuotteet niin asunto ilmanvaihtoon kuin toimitilojen ilman käsittelyynkin .
Automatiikan avulla ilmanvaihdon teho säätyy asukkaan tai tilan käyttäjän tarpeiden mukaan . Koneet ovat liitettävissä myös taloautomaatioon .
Suomen vaativiin oloihin suunniteltu .
www . vallox . com
” Tämä ei kuitenkaan ole välitön haitta . Kaikissa tapauksissa sisäilmaa ei tarvitse kostuttaa .” Jos ilmaa kuitenkin kostutetaan , se on syytä tehdä oikein . ” Mikäli ilmankostutus tulee sumuna hengitysilmaan , se voi aiheuttaa legionellabakteeririskin . Höyrystävien kostuttimien käyttö on parempi vaihtoehto .”
” Lisäksi on syytä seurata sisäilman kosteuslukemia . Ilmaa ei pidä kostuttaa yli 40 prosenttiin ”, Ahola tähdentää .
” Talviaikaan huonelämpötila kannattaa säätää noin 21 – 22 ° C : een . Se on yleensä hyvä lämpötila niin sisäilman laadun kuin energiankulutuksenkin kannalta .”

Talviaikaan huonelämpötila kannattaa säätää noin 21 – 22 ° C : een .

Säätimet toimiviksi Ahola muistuttaa , että ilmanvaihdon käyttämisen ja säätämisen tulisi olla tilojen käyttäjille mahdollisimman helppoa .
” Yksinkertaisuus on usein toimivaa . Rakennuksissa ei pitäisi olla kovin vikaantumisherkkiä ilmanvaihtojärjestelmiä .”
Jos esimerkiksi rakennuksen tai huoneiston käyttötarkoitusta muutetaan , ilmanvaihto ei ehkä enää riitäkään tilojen tuulettamiseen , jolloin ilmanvaihtoon tarvitaan tehostamista .
” Erityisesti muunneltavien tilojen ilmanvaihtoa suunnitellessa on otettava huomioon , millä tavoin ilmanvaihto toimii ja miten se vaikuttaa rakennuksen eri tiloihin .”
Vaikka tila olisi välillä pois käytöstä – esimerkiksi jos toimiston työntekijät ovat ajoittain etätöissä – on hyvä pitää päällä ainakin pientä ilmanvaihtoa .
” Tällaista tilaa voidaan tuulettaa jaksottaisesti . Lisäksi on tärkeää , että ilmanvaihto kytketään toimimaan normaalisti jo kahta tuntia ennen kuin ihmiset palaavat taas työpaikalle . Silloin sisäilma saadaan miellyttävän tuntuiseksi ”, Ahola suosittaa . n
1 / 2022 kita 21