KITA 1/2021 | Page 46

KOLUMNI

Keijo Kaivanto Asiamies , asianajaja , varatuomari Kiinteistöalan hallitusammattilaiset AKHA Ry

IKUISET HALLITUKSET HISTORIAAN

” EHDOTAN , ETTÄ valitaan entiset uudestaan ” – onko tämä tuttu lause kuultu liian useasti ? Pitkäaikainen hallitustyöskentely tuo vakautta , mutta voi myös johtaa näköalattomuuteen ja osallistumisaktiivisuuden laskuun taloyhtiössä . Hyvin toimivissa ja aktiivisissa taloyhtiöissä selvitetään etukäteen osakkaiden halukkuutta hallitustyöskentelyyn .
Taloyhtiön hyvä hallintotapasuosituksessa on suositus , joka koskee hallituksen jäsenten tasaista kiertoa silloin , kun hallitustyöskentelyyn on halukkaita . Halukkuutta hallitukseen ei voi tietää , ellei sitä selvitetä etukäteen . Suosituksessa tuodaan esiin se , että yhtiökokous voi nimetä työryhmän selvittämään ehdokkaita hallituksen jäseniksi . Tämä on neutraalimpi tapa selvittää asia kuin hallituksen toimesta tapahtuva tiedustelu .
Huonoa hallintoa osoittaa tapa , jossa hallitus ehdottaa itselleen jatkoa hallituksena . Päätös hallituksen jäsenten valinnasta kuuluu yhtiökokoukselle . Hallitus tai hallituksen jäsenet voivat tietysti aina kertoa ovatko käytettävissä hallituksen jäseniä valittaessa . Mitään estettä sille , että osakas tai hallituksen jäsen esittää itseään hallituksen jäseneksi ei ole .
Suositus edistää hyvää käytäntöä siitä , että hallitustyöskentelystä kiinnostuneet osakkaat , joilla on halukkuus ja valmiudet hallituksen jäsenenä toimimiseen , pääsevät hallitukseen vuorollaan ja henkilökierto on jatkuvaa , hallittua ja suunnitelmallista . Näin voidaan ehkäistä klikkiytymistä , eriarvoistumista ja niin sanottuja ikuisia hallituksia .
Hallituksen avuksi voidaan nimetä toimimaan työryhmä , joka selvittää , onko hallitukseen uusia halukkaita , ja valmistelee ehdotuksen hallituksen jäsenten valinnasta . Työryhmässä on hyvä olla myös hallituksen ulkopuolisia osakkaita tai heitä edustavia henkilöitä .
Etukäteisvalmistelulla voidaan huomioida se , että hallituksessa on edustettuna osakkaat eri taustatekijöiden mukaan . Näitä ovat esimerkiksi ikä , sukupuoli , huoneiston käyttö , koko ja sijainti , asumisaika . Tavoitteena saada kokoon hallitus , joka edustaa monipuolisesti osakkaita ja taloyhtiön etua .
Osakkaiden aktivoimisella hallitustyöskentelyyn vaikutetaan myös yhtiökokousosallistumiseen sekä aktiivisuuteen taloyhtiön etujen koskeviin hankkeisiin .
Hallituksen jäsenet valitsee aina yhtiökokous . Toiminnan jatkuvuuden varmistamiseksi on yleensä järkevää , että vain osa hallituksen jäsenistä vaihtuu samalla kertaa ja että merkittävä osa hallituksen jäsenistä jatkaa esimerkiksi suuren korjaus- tai perusparannushankkeen ajan .
Hyvä käytäntö on kierrättää myös hallituksen puheenjohtajuutta edellä mainittujen periaatteiden mukaisesti . Hallituksen puheenjohtajan valitsee hallitus , ellei yhtiöjärjestyksessä ole toisin määrätty .
Laissa ei ole erityissäännöksiä hallituksen jäsenehdokkaiden nimittämismenettelystä eikä toimikausien enimmäismäärästä . Kuitenkin taloyhtiö voi päättää omasta käytännöstään hallituksen rotaation ja peräkkäisten enimmäiskausien määrästä . Viime kädessä yhtiökokous päättää aina asiasta , ellei yhtiöjärjestykseen ole kirjattu rajoituksia valinnoille . n
46 kita 1 / 2021