Sopivasti digiä ? Granan Matti Leppänen uskoo , että digitalisaatio jatkaa paraatimarssiaan LVI-puolella – vaikka ihan kaikkeen ei digiä kannata ujuttaa uutuudenviehätyksen johdosta tai silkasta tekemisen riemusta .
” Yksi talotekniikan ja digitalisaation haasteista on rajapintojen toimivuus , missä riittää vielä hommaa . Joskus yksinkertaisin on se toimivin ”, hän toteaa .
Toisaalta hanabisneksessä esimerkiksi kosketusvapaus on saanut melkoisesti nostetta koronan johdosta – eikä Leppänen usko trendin kuolevan ihan heti .
” Viruksia voi tulla muitakin ja huomio on nyt siinä , että tavoitellaan ylipäänsä parempaa hygieniaa . Tähän maailmankuvaan kosketusvapaat hanat sopivat hyvin .”
Marko Kempas huomauttaa , että kosketusvapaat hanat myös säästävät vuositasolla melkoisesti vettä verrattuna tavalliseen hanaan . ” Esimerkiksi liike- tai toimitilakiinteistöissä , joissa on valtava määrä vesipisteitä , vedenja rahansäästö on todella merkittävä ”, Kempas toteaa .
Yksilöllisiä valintoja Matti Leppäsen mukaan teknologian kehitys LVI-alalla mahdollistaa sen , että ihmisten eläminen ja asuminen on koko ajan kustomoidumpaa : jollain lailla oman näköistä ja omalta tuntuvaa .
” Yksilöllisyys on asia , joka on tasaisesti noussut viime vuosina ja arvioimme , että 2020-luvulla sen vaikutus tulee kasvamaan edelleen .”
Kun teknologia auttaa räätälöimään kylppärin omien haaveiden mukaisesti ilman , että lompakko vuodattaa verikyyneliä , ollaan jo aika lähellä individualistin unelmaa . Leppänen huomauttaa , että vielä jonkin aikaa sitten kuluttajia saattoi pidätellä tiedon puute , mutta nyt tilanne on vallan erilainen , kiitos mm . sisustusohjelmien ja somekanavien .
” Esimerkiksi bloggaajat tuovat esille mielenkiintoisia uusia tuotteita ja sana kyllä leviää parhaista ratkaisuista .” n
34 kita 1 / 2021