LÄMPÖPUMPUT JA HYBRIDIRATKAISUT
— TOIMIVIA VAIHTOEHTOJA KIINTEISTÖLÄMMITYKSEEN
TEKSTI: MERJA KIHL JA ARI MONONEN KUVAT: NIBE ENERGY SYSTEMS OY
Kerrostalojen ja muiden rakennusten lämmitykseen on monenlaisia vaihtoehtoja. Esimerkiksi erilaisten lämpöpumppujen asentaminen kiinteistöihin on yhä yleisempää. Hybridiratkaisuissa lämpöpumppujen rinnalle valitaan usein aurinkoenergiaa. Talojen katoilla ja ehkä seinilläkin on monesti hyvää tilaa aurinkopaneeleille tai aurinkokeräimille.
MAASTA SAA usein lämpöä edullisemmin kuin vaikkapa kaukolämmöstä, joka monissa tapauksissa on kiinteistön näkökulmasta toinen ja myös yleisin vaihtoehto.
” Lämpöpumppuja käytettäessä kiinteistön lämpölasku voi pienentyä useita kymmeniä prosentteja. Lisäksi investoinnit maalämpöpumppuihin maksavat nykyään itsensä takaisin tyypillisesti jo alle kymmenessä vuodessa”, kertoo NIBE Energy Systemsin projektimyyntipäällikkö Markus Olander.
” Lämpöpumppualalla oli noin vuoden ajan hieman hiljaisempaa, mutta syksystä 2016 lähtien kiinteistöt ovat taas osoittaneet enemmän mielenkiintoa maalämpöä kohtaan.”
Lämpöpumpuilla säästöä monissa asuinkerrostaloissa Olanderin mukaan sekä kerros- että pienkerrostaloissa on nyt selvää innostusta lämpöpumppuasennuksiin. Kaukolämmön hinta on ollut noususuunnassa, ja vanhat öljykattilat halutaan usein korvata uusilla lämmitystavoilla.
Esimerkiksi eräässä tamperelaisessa kerrostalokiinteistössä kaukolämmön kulutus putosi noin kahdella kolmasosalla, kun taloyhtiön pihamaalle porattiin maalämpökaivot ja katolle sijoitettiin aurinkokeräimet. Runsaan sadan huoneiston taloyhtiön kaukolämmönkulutus oli alun perin keskimäärin 1 300 megawattituntia( MWh).
” Pumpuissa on myös se etu, että kesäaikaan lämpöpumpuilla voidaan jäähdyttää kiinteistöä. Kun talot ovat yhä tiiviimpiä, niissä tarvitaan usein viilennystä, jotta sisälämpötila ei pääse nousemaan liian korkeaksi”, Olander korostaa.
Lämpöpumppu soveltuu käyttöön sekä uudisrakennuksissa että saneerattavissa kiinteistöissä.
” Joihinkin vanhoihin rakennuksiin on peruskorjausvaiheessa asennettu pelkästään poistoilmalämpöpumppu, joka ottaa hukkalämpöä talteen. Se onkin usein kustannustehokkain tapa parantaa kerrostalon energiatehokkuutta.”
”
Lämmitysratkaisu on suunniteltava kiinteistöissä kokonaisuutena.
Hybridimalleja joka lähtöön Myös lämpöpumpun käyttö osana hybridilämmitystä on usein hyvä vaihtoehto.
” Toisena lämmitystapana voi tällöin olla esimerkiksi aurinkoenergia tai kaukolämpö”, muistuttaa Olander.
Lämpöpumpun rinnalla voi olla myös vaikkapa sähkö- tai öljylämmitys, tai puu- tai pellettikattila.
” Mikäli kiinteistö on etuudestaan liitetty kaukolämpöjärjestelmään, poistoilmalämpöpumppu voi toimia kaukolämmön rinnalla.”
Lämmitysratkaisu on suunniteltava kiinteistöissä kokonaisuutena siten, että siinä otetaan huomioon muun muassa laiteja asennuskustannukset, energiahinnat, huollot, käyttömukavuus sekä kiinteistön asettamat vaatimukset.
28 kita 1 – 2 / 2017