Kapljice 2017 najstariji školski list | Page 55

Ponovno pred objektivom Šime Strikomana

Milenijski fotograf Šime Strikoman

Snimljena Milenijska fotografija

Osnovna škola Bijaći povodom tradicionalne 25. ČAkavske večeri organizirala je višednevni program koji je počeo 1. travnja 2016. snimanjem Milenijske fotografije u Kaštel Novom ispred nove školske zgrade.
Svoju 510. Milenijsku fotografiju Šime Strikoman snimio je na rođendan, a povodom ovoga ČAkavskog jubileja okupili su se učenici, učitelji i ostali radnici Škole, kao i svi ostali zainteresirani.
Milenijska fotografija je snimljena u obliku velikog slova ČA s brojkom 25, a uz pomoć Dobrovoljnog vatrogasnog društva Kaštel Gomilica i zapovjednika Milivoja Taslaka te kaštelanske policije.
Ovo je druga Milenijska fotografija OŠ Bijaći. Prva je, u obliku zaštitnog znaka škole, snimljena 2011. godine povodom obilježavanja 100. obljetnice stare školske zgrade OŠ Bijaći.
Viktorija Bilić Kovačević, 7. c
Sudionici radionice
Održana ČAkavska radionica za učenike

NA MLADIMA SVIJET OSTAJE

U sklopu obilježavanja 25. ČAkavske večeri 25. i 26. travnja održala se dvodnevna ČAkavska radionica za učenike u organizaciji OŠ Bijaći, Županijskog stručnog vijeća učitelja hrvatskoga jezika Splitskodalmatinske županije i Agencije za odgoj i obrazovanje. Voditelji radionice bili su Klara Mitar, profesorica hrvatskoga jezika i Tonči Banov, glumac splitskoga HNK, oboje izvorni čakavski govornici.
Idejni začetnici
Program su osmislile profesorice hrvatskoga jezika Zorana Duplančić i Klara Mitar, a odaziv učenika je bio iznimno dobar te već sada možemo reći da će radionica i u buduće nastaviti s radom i narednih godina te postati prepoznatljiva u Kaštelima, a i šire.
Dora Vušković, 7. c
Zanimljivo predavanje prof. Klare Mitar
Program radionice
Program radionice obuhvaćao je:- rad u skupini- usvajanje osnova čakavskoga narječja kroz jezično-umjetničke sadržaje- usvajanje općih karakteristika čakavskoga narječja( naglasci, gramatička obilježja, leksik)- upoznavanje s posebnostima južnočakavskoga dijalekta na primjeru kaštelanskoga govora