Život nije bajka
ČITALAČKI KUTAK
Život nije bajka
Roman o nesretnom djetinjstvu
Ulica predaka Sunčane Škrinjarić opisala bi se kao teško djelo te se uglavnom ne očekuje da se svidi većini osmaša na čijem je lektirnom popisu. Upravo je tako bilo i ove godine. Roman se gotovo nikome nije svidio te su samo rijetki imali pozitivno mišljenje o djelu. Meni se, naprotiv, knjiga jako svidjela te mogu reći da je ovo jedna od najboljih koje sam do sada pročitala. Nedostatak ljubavi
Objektivno gledajući, razumijem zašto su reakcije bile negativne. Ulica predaka nije nalik niti jednoj knjizi koju smo do sada čitali za lektiru. Radnja se odvija u Zagrebu za vrijeme Drugog svjetskog rata, a glavni je lik Tajana, inteligentna i nesretna djevojčica iz bogate obitelji. Ona živi u obiteljskoj kući sa svojim roditeljima( majkom i očuhom) i maminom sestrom koju tretiraju kao sluškinju. Čezne za pravim ocem, za roditeljskom ljubavlju i nježnošću, dok joj jedinu utjehu pruža plišani medvjed od kojeg se ne odvaja. Nesvakidašnji pristup
Glavni lik, koji je dijete, ima neobičan pogled na niz nesvakidašnjih situacija u kojima se nalazi, što još više pridonosi neobičnosti djela, a koga god sam pitala zašto mu se Ulica predaka nije svidjela, kao odgovor mi je dao baš to- činjenicu da doživljaje djela, koji su prikazani na hladan i morbidan način, opisuje malo dijete. Tajana je nevoljeno i neželjeno dijete, a koliko god bježali od takvih priča, one se doista događaju oko nas.
Mojim se vršnjacima nije svidjela radnja jer im je bila dosadna te su očekivali veću joj posvećenost, ali meni se djelo baš zato i svidjelo, zato što se sve temelji na jednostavnim događajima ali kompliciranim mislima. Također me se dojmio način pisanja koji može biti pomalo zbunjujuć, no mislim da time samo pridonosi ugođaju djela.
U konačnici, možda ovo nije knjiga za svakoga te se neće svima svidjeti ovaj način interpretacije svijeta s djetetova stajališta, ali unatoč tome, preporučila bih svima ovaj roman jer ga doista vrijedi pročitati.
Lucia Ema Duvnjak, 8. a
KAPLJICE 2017. 39